Dőlnek a szobrok 2. rész
Mi lett a sorsa a rendszerváltáskor Győrött lebontott pártállami szobroknak? Dőlnek a szobrok 2. rész
Pátzay Pál – „Zászlóbontók” (Felszabadulási emlékmű) alkotását 1975. november 5-én avatták fel.
Győr megyei jogú város önkormányzata, egyik 1991. októberi közgyűlésén úgy döntött, hogy a Zászlóbontókat egy ajándékozási szerződéssel Kapuvár város Rábaközi Múzeumának ajándékozza. Hogy miért éppen oda került az 1975-ben felavatott, háromalakos, nyolc méter magas bronzszobor? A válasz egyszerű: az alkotó, Pátzay Pál szobrászművész Kapuváron született.
Képek a szobor elbontásáról:
„Győr, 1991. október 17. Lebontották a „Zászlóbontó”-t, Pátzay Pál szoborkompozícióját a győri belvárosban. A háromalakos felszabadulási emlékművet daru emelte le talapzatáról. Ezzel az utolsó szocialista tartalmú szobor is eltűnt Győr köztereiről.”
Forrás: MTI
Annak idején hatalmas kamion szállította a sok koszorút, díszlépést, tisztelgést látott, szocreál alkotást Kapuvárra. Mégpedig két darabban, miként erre Pamlényi Klára múzeumigazgató emlékezett. Külön a zászlórúdba kapaszkodó munkás, paraszt és értelmiségi elvtársakat, és külön a hatalmas lobogót, amelyet „sej” nem fúj a hansági szél, hiszen a „szentháromság” kezébe azóta sem adták vissza. kisalfold.hu
Az első rész itt olvasható