A Modellház


1984. április 2-án délelőtt 10 órakor nyílt meg Győrött az Arany János utca 26-32. szám alatt a Modellház.

A Czuczor Gergely és Arany János utca sarkán épülő irodaház munkái miatt 1971-ben szanálták az Arany János utca 26-36. sz. házakat.

A lebontott házak:

A házak helyét az építékezés megkezdéséig autóparkolónak használták.

1981-ben kezdődött meg az építkezés és 1983. novemberére készült el az épület.

Az Arany János utca 1982-ben. A kép felső részén látszik az építkezés.
Az elkészült épület a Czuczor Gergely utca felől 1983. novemberében (Kisalföld 1983-12-01)

A megnyitóról így írt a Kisalföld napilap 1984. 04. 03-i száma:

„Megnyílt a Modellház

A hűtőgéptől az indiai ruháig

Győr belvárosa új kereskedelmi egységgel, s egyszersmind új áruházzal lett gazdagabb. Tegnap délelőtt az Arany János utca 28. szám a latt levő impozáns épületben a megye és a város vezetőinek jelenlétében Szabó Kálmán, a Györ-Sopron megyei Ruházati Kereskedelmi Vállalat igazgatója szólt az áruház létrejöttének körülményeiről, majd Smuck Istvánnak, a Győr-Sopron megyei Tanács általános elnökhelyettesének megnyitó beszéde után tíz órakor megnyíltak a
vásárlók előtt az áruház kapui.

A Modellház a nyitás napján (Kisalföld 1984-04-03)

A Hazafias Népfront, az Északdunántúli Tervező Vállalat, a Merkúr és a Ruházati Kereskedelmi Vállalat közös vegyes rendeltetésű épületében az áruháznak 1200 négyzetméter alapterület ju tott. Kialakítása és berendezése tizenhat millió forintba került. A rendelkezésre álló összeget sikerült úgy felhasználni, hogy az eladótér és a kapcsolódó helyiségei: a korszerű kereskedelmi követelményeknek megfeleljenek.

A földszinten kaptak helyet a műszaki cikkek — egyebek között televízió, hűtőszekrény, forróvíz-tároló, mosógép —, az emeleten pedig a ruházati osztály részlegei — női-férfi alsó- és felsőruházat — jutottak tágas térhez. Az eladótér igen kellemes, nem hivalkodó, egyszerűen elegáns. A hatalmas üvegablakok elég fényt engednek be, a lámpákra leginkább
csak a hangulatteremtés miatt lehet szükség.

A Modellház elsősorban különleges árukínálatával nyerheti meg a vásárlókat. A belvárosban ugyanis szép számmal vannak ruházati üzletek és áruházak is, így a Modellháznak nyilvánvalóan föl kell vennie a versenyt a konkurenciával. E kereskedelmi egység vállalja és megkísérli állni e kihívást, olymódon. hogy kínálatát az átlagosnál jobban színesíti.

Nyitási hírdetés (Kisalföld 1984-04-01)

A tegnapi nyitáskor 20 millió forintos volt az árukészlet, s meglepően sokszínű a választék.
A Modellház kínálatát a Ferrovill, a Centriköt és a Ruházati Kereskedelmi Vállalat együttesen teremti elő. Jó kapcsolatuk van a külkereskedelmi vállalatokkal, s így remélhető, hogy jugoszláv alsónemű és indiai ruha nemcsak a nyitást követő első napokban lesz itt kapható!
Az áruház éves forgalma előreláthatólag 75 millió forint lesz. A bő választék mellett az eladónők vásárlót csalogató kedvesség, elegáns formaruhája sikert ígér – minden nap 8 órától délután hatig, szombaton 8-tól egyig.”

A Modellház árai 1984. szeptemberében

A nyitónapon 1 800 000, a második napon közel 1 000 000 forintos forgalmat bonyolított az áruház. Elfogyott minden színes televízió, bojler és hűtőláda és sokan vásároltak a ruházati osztályon is.

Az Arany János utca a ’80-as évek végén.

A Modellház boltvezetője Járay Zoltán volt.

A MERKUR autószalon – vidéken negyedikként – 1984. május 15-én nyitotta meg a kapuit a Modellházban.

„Győrött megnyílik a MERKUR autószalon

A MERKUR Személvgépkocsi-értékesítő Vállalatnak Budapesten, valamint vidéken Debrecenbén és Győrött van személygépkocsi értékesítő telepe. Tavaly Győrött 5522 új személygépkocsit vehettek át a boldog tulajdonosok.

A MERKUR fényreklámja

Az idén tavasszal Gvőrött az Arany János utcai nemrégiben átadott épületben a MERKUR Szombathely, Pécs és Zaegerszeg után megnyitja a negyedik vidéki autószalonját és autósboltját.

Az új szalon kétszintes lesz. Az Arany János utcára néző részben kívánjuk bemutni a legújabb típusú gépkocsikat, ott láthatják majd a győriek a Lada 2108 típusú személygépkocsit, amelyből hazánkban csak néhány van próbaúton.

Elmondta a főosztályvezető, hogy a szalon azon szintjén, amelynek ablakai a Hungária-tömb udvarára néznek, helyezik majd el az úgynevezett autós boltot, ahol a hazánkban forgalomban lévő különböző típusú gépjárművek legfontosabb alkatrészeit, autógumikat, felszereléseket és autóápolási cikkeket árusítanak majd.”

MERKUR autóalkatrész üzlet. (Kisalföld 1984-07-06)

Egy kis érdekesség 1985-ből:

Hazánkban a lakosság által jelenleg üzemeltetett személygépkocsik száma 1,3 millió. Ezer lakosra nálunk 110, Lengyelórszágban 80, Ausztriában 312, Svájcban 382 személyautó jut. A várakozási idő általában 2—3 év, ám a keresett típusokra, például a Ladákra 5— 6 évig kell várni, miközben a vételár felét letétként kezelő OTP párját ritkítóan kevés, 2 százalékos kamatot fizet a jelenleg mintegy 200 ezer igénylőnek.” (Kisalföld, 1985. 01. 22.)

Wartburg a kirakatban (Kisalföld 1985-01-22)
Az Arany János utca a Schweidel utcából. Baloldalt a Modellház és a MERKUR autószalon

1995. április 15-én felújítás miatt bezárt a Modellház. Augusztus 28-án nyílt meg újra több kis üzlettel.

Tetszett a tartalom?

Támogsd az oldal szerkesztőit havi pár szár forintos összeggel. Ha csak 500 forinttal támogatna bennünket mindenki, aki ezt az üzenetet látja, akkor néhány nap alatt összejönne a szerkesztőség éves költségvetése.

TÁMOGATÁS

kozma.endre

Főszerkesztő // regigyor.hu

A Régi Győr nonprofit kezdeményezésként alakult meg 2010-ben. A oldal szerkesztői szabadidejükben gyűjtik, készítik napi szinten a tartalmakat.

You may also like

1 hozzászólás

  • Molnàr Csaba
    2021-05-19 at 20:02

    Kèrdès??
    Szia volt Győrbe egy öreg pasi akinek szoktunk kiàltani??
    Tudod??
    Az olcsóbb lett a tulipàn……vàlasz hollós jozsi huligàn
    Emlèkszel ezekre????
    Mi volt mèg ilyen beszède??

Szólj hozzá!

3 + 16 =

Kozma Endre - főszerkesztő

Pro Urbe Győr díj

Pro Urbe Győr díj

„A város szeretete, múltjának ősi történelmi hagyományainak ápolása késztette a szerkesztőket az oldal létrehozásában. Mi győriek, akik itt születtünk, itt éljük le dolgos életünket ebben a városban, naponta látjuk a képek ábrázolta városrészeket. Nap, mint nap elmegyünk előttük, mellettük, de sokszor nem is veszünk tudomást róluk. Csak amikor a képeket nézegetjük, döbbenünk meg, és vesszük észre kincset érő értékeinket, az emberek alkotta régi és új remekműveket, és csodáljuk meg városunk szépségét.”

Ha tetszik a tartalom, támogasd a szerkesztők munkáját