Pápai pálosok háza vagy Bárány Szálló, Győr
Az egykori Pápai pálosok háza, később Bárány Szálló, Győrött a Király (Alkotmány) utca 5. sz alatt található.
Az épület rövid története:
A ház helyén már 1617-ben Ivánczy János káptalani prépost sarokháza állt. 1703-ban már a pápai pálosok egyemeletes háza áll itt. Emeletén három szoba, egy konyha, egy kamra, a földszintjén egy szoba, egy konyha, egy bolt van. A háznak pincéje, kútja, 14 lóra való istállója és nagy udvara is van. Az 1757-es térkép szerint a ház még mindig a pápai pálosoké, de a ház formája nem egyezik a maival: homlokzata egyenes, nem törik meg. Az adófőkönyvekből kitűnik hogy 1787-ig vannak itt a pálosok. Az épületet valószínűleg ők alakították kétemeletesre. A ház szerkezete, a a homlokzat formája és elrendezése, a földszint boltozatai és talán a pincelejáró nyíláskerete ebből az átépítésből származhat. A XIX. században és a XX. század közepéig ebben a házban működött a Bárány szálló. A század végén homlokzatát eklektikussá alakították, majd 1905 – 06-ban újabb átalakításokat végeztek. Ekkor építették az udvarba az üvegtetejű, acélszerkezetű éttermet melyet csak az 1960-ban végzett tatarozáskor bontottak el a ház északi, a várfalnak támaszkodó szárnyával együtt. 1931-ben Greiner Lajos szállodás Szabó Sándor kőműves mesterrel a Lépcsőköz felőli oldalon mellékbejáratot nyittatott. Az épület szállodaként a ’40-es évek végéig működött, azóta lakóház.
Felhasznált irodalom: Jenei – Koppány: Magyar műemlékek – Győr, 1964
A bejárat mellett a falon látszik az 1873-ban elhelyezett márványtábla: „Hajdan pálos zárda, mögötte a káptalandomb bástyafala látható. Itt folyt a Rába 1271-ig.”
A további képek az 1984-es felméréskor készültek. Fotók: Persa András
A kapu mellett emléktábla melyet 1928-ban helyeztek el lecserélve az 1873-as táblát: „Hajdan a pápai pálosok megszálló háza. Itt folyt a Rába 1271-ig.”
„Az egyik lakás bejárata” – Ebben a lakásban laktam gyerekkoromban.