A Kálvária utcai lakótelep
1962-64-ben Győr-Nádorvárosban, a Kálvária utcában 7 épületben 212 szövetkezeti lakás készült el. Az első lakók 1963. végén költözhettek be.
Az ’50-es évek végén és a ’60-as évek elején/közepén sorra épültek a lakótelepek Győr különböző kerületeiben. A Győr-Sopron megyei Építőipari Vállalat 1962-ben 604 lakást adott át.
A Kálvária utcában 1962 vége felé kezdték építeni a lakótelepet, ahol 7 házban ( ezekből egy a Hunyadi utcában) 212 lakás épült. .
” Építők, akik dacolnak a téllel
A győri Kálvária utcai lakótelep építkezését dróthálóval kerítették körül. Elhagyottan állnak a kerítés mögött a téglarakások, betonelemek. A hőmérő mutatja, hogy javában benne vagyunk a télben. Mínusz 12 fokra szállott alá a higanyszál.
Egy gödörben négy-öt ember viaskodik a fagyott röggel. Szaporán emelkednek a csákányok, förcsög a jeges, betontörmelékes föld.
Bombatölcsér volt valaha ezen a helyen, és bizony a geológus ugyancsak zavarba jönne, ha valaki azt mondaná neki: elemezze ki ennek a földnek az összetételét. Van itt félig korhadt gerendától kezdve tégla, falvakolat, beton, kavics, még rossz fazekak és kannák is akad nak. A közéjük befolyt csapadék meg olyan keményre fagyott, hogy annál jobb kötőanyagot elképzelni sem le het. Itt, ezzel dolgozik, jobban mondva küszködik Náfrádi Imre nyolctagú kubikosbrigádja. Ha lassan is, de azért lépésről lépésre mégis csak nő az alapnak kiásott terület. Napról napra egyre fogy a lakótelep helyéről a dimbesdombos, buckás föld.” (Kisalföld, 1963. 01. 08.)
Az anyaghiány hátráltata a munkát, melyről így írt a Kisalföld napilap 1963. május 1-i száma:
” Győrött, a Kálvária utcai lakótelep építésénél három műszakban 15 betanított munkás rakja a toronydaru segítségével az előregyártott elemeket. A három műszak eredménye, hogy a kőművesek a tervezettnél két héttel előbb foghatnak hozzá a belső munkákhoz, s így elkerülhető lesz a szakipari munkák torlódása. Ez tudvalevően a leggyengébb pontja az építőiparnak , hiszen míg az építőiparban sok mindent gépesítettek, a szakipari munkák csaknem teljes egészükben kézzel történnek . Ezért van az, hogy gombamódra épül fel a ház, tető alá is kerül hamarosan, mégis sok idő telik el az átadásig. Most éppen mozaiklap, ablaküveg és idomacél hiányzik, s ez akadályozza, a folyamatos munkát. „
Május 11-én ismét foglalkozott az újság a Kálvária utcai lakóteleppel.
” Géphiány – vagy tervszerűllenség?
A toronydaru tompa berregéssel jelzi, hogy m egindul a sínpályán. Karomszerű markolójára vagy tíz mázsányi betonvasat akasztanak és egy intésre megm ozdul a daru hosszú karja. Könnyedén emeli roppant terhét a magasba, a B 2-jelű négyemeletes épület tetejére. A tetőfödém fontos alkatrészei lesznek ezek a gömbvasak.
Végigkóboroljuk a Kálvária utcai építkezésnek ezt az első, tető alá hozott épületét. Egy kis képzelőerővel már látni lehet a jövendő lakásokat, pedig még csak most építik a válaszfalakat. A kéményeket is most rakják az épület belsejében. — Itt lesz a szoba, amott a konyha, mellette pedig a fürdőszoba. Kényelmes lakásnak ígérkezik.
A képzelet világából egyk ettőre a földre hoz Bukovics János építésvezető.
— Több hónapi kényszerű pihenés után, megkétszerezett erőfeszítéssel kezdtünk tavasszal a munkához. Két műszakot szerveztünk, hogy gyorsabban haladjunk az építkezéssel. A 130-as mun káslétszám helyett csak hatvanhatan vagyunk. Mégis alig öt hét alatt tető alá hoztuk a B 2-es épületet. De most, amikor legjobban kellene haladni a munkával, megállt a tudományunk.
Hogy miért, nem is kellett kérdezni az építőktől. Látni lehetett azon a néhány emberen, akik verítékes homlokkal küszködtek a négy emelet lépcsőivel. A modern — és valóban a legkorszerűbb módszerekkel épített — lakóház belsejében, a lépcsők labirintusá ban malteros ládát cipelnek a háztetőre. Alig teszik le a terhet; a kőművesek megrohanják. és pillanatok alatt elhordták a habarcsot. Gyorsan felkenik a kémények köré, aztán megint lesik a következő szállítmányt. A munka dandárjában vannak, és nincsen egy födémdaru, hiányzik a felvonó is. Ezért csak néhányan lézengenék a B 2-es épületen, a többit átcsoportosították oda, ahol munkát találnak . Az új épület mellett gúlákba rakták a thermofor kéményidomokat. A napokban érkezett meg a rakomány Debrecenből. Az idomok fele használhatatlan, mert a szállítás következté ben eltörtek, megrepedeztek. Ez is akadályozza a folyamatos munkát, és növeli az építkezés önköltségét.
Most még minden ember talál magának munkát a Kálvária utcai építkezésen, mert a soron következő B 1-es épület blokkjait rakják a helyükre. De mi lesz, ha felhúzzák a falakat? Ugyanúgy megáll az élet ott is mint a B 2-esen? Vagy talán előszedik megint a régen elavult építkezési módszereket, ha nem akarnak tétlenkedni? Mi lesz akkor a tervvel? Hogyan tudják akkor átadni még ebben az évben a nyolc épületet, vagyis a 200 lakást? „
A Kisalföld napilap 1963. október 6-i száma már arról tudósít, hogy elkészült az első 40 lakás.
További képek a lakótelepről: