A Nádor étterem


1957. október 1-én adták át Győrött, a Corvin utca 38. szám alatt a Nádor éttermet, mely abban az időben a város legmodernebb vendéglátóhelye volt.

Győrött a II. világháború után az első, több lakóépületet magába foglaló beruházás volt a Malom ligeti beépítés az ’50-es évek elején / közepén. Az egykori Back malom lerombolt épületei helyén épült a Hegyi György által tervezett ún. „C” tömb, melynek földszintjén üzleteket és éttermet alakítottak ki.

A Kisalföld napilap 1957. október 3-i száma így írt:

Új étterem nyílt Győrött

Kedden, október elsején tartotta megnyitóját a Győri Vendéglátóipari Vállalat új üzeme: a nádorvárosi ‘C’ tömb épület Nádor-étterme. Egymillió forintos költséggel készült, s elmondhatjuk hogy Győr város legmodernebb étterme. Korszerűsége mellett barátságos hangulatot keltenek az ízlésesen elhelyezett fehér-abroszos asztalok vörös szegfűcsokraikkal, a kellemes fényű lámpák, s a Sárközi Géza vezetésével játszó zenekar.

A „C” tömb földszintjén boltok és a Nádor étterem

Vincze László, a Városi Tanács kereskedelmi osztályának vezetője adta át az éttermet, sok sikert kívánva Schultz Mártonnak, az étterem vezetőjének.

A zenekar lágy tangó hangjai megtöltik a termet, s a kíváncsi szemlélő benéz a konyhába, a mellékhelyiségekbe, mert valójában itt igazolódik be hogy mennyire áll helyt a legmodernebb elnevezés.

25 háztartási kisgéppel dolgoznak. Szeletelők, villanyhűtők, burgonyahámozó, húsdaráló, dagasztógép, mind rendelkezésre állnak. Gázbojler látja el meleg vízzel az éttermet, s a gáztűzhelyen 1000 ember ételét tudják elkészíteni. Külön előmelegítő szolgál a készételek hőmérsékletének megtartására, Villanyhűtőkkel ellátott a hentesműhely, s szintén villanyhűtéses a söntés pultja. A helyiségek falai csillognak a fehér csempétől, s mindent a tisztaság kellemes levegője tölt meg. Nem kerülheti el a figyelmet a tágas méretű pince, ahol az italok, hús, tüzelő és a többi tárolásra váró anyagok mind külön helyet kapnak.

A „C” tömb a Corvin utcában 1958-ban (Győr útikalauz , 1959)

Jó érzés volt látni a modern technikai felszerelés mellett, hogy nem feledkeztek meg az étterem dolgozóinak kényelméről sem. Női és férfi öltöző szekrényekkel, fürdővel, állandó meleg vízzel, zuhanyok, mind a vendéglő 35 dolgozóját szolgálják.

S hogy jók lesznek-e az ételek? Vadovics Ágost, a főszakács 35 éve dolgozik már a szakmájában, s minden vágya most is: legjobbat adni a vendégnek. Egy aggályuk van az étterem dolgozóinak. Messze van a Belvárostól, nem lesz sok a látogató. Pedig érdemes megtenni az utat.”

A „C” tömb a Corvin utcában a ’60-as évek elején (Győr képeskönyv, 1965)
Címkék:

Tetszett a tartalom?

Támogsd az oldal szerkesztőit havi pár szár forintos összeggel. Ha csak 500 forinttal támogatna bennünket mindenki, aki ezt az üzenetet látja, akkor néhány nap alatt összejönne a szerkesztőség éves költségvetése.

TÁMOGATÁS

kozma.endre

Főszerkesztő // regigyor.hu

A Régi Győr nonprofit kezdeményezésként alakult meg 2010-ben. A oldal szerkesztői szabadidejükben gyűjtik, készítik napi szinten a tartalmakat.

You may also like

Szólj hozzá!

hat + 19 =

Kozma Endre - főszerkesztő

Pro Urbe Győr díj

Pro Urbe Győr díj

„A város szeretete, múltjának ősi történelmi hagyományainak ápolása késztette a szerkesztőket az oldal létrehozásában. Mi győriek, akik itt születtünk, itt éljük le dolgos életünket ebben a városban, naponta látjuk a képek ábrázolta városrészeket. Nap, mint nap elmegyünk előttük, mellettük, de sokszor nem is veszünk tudomást róluk. Csak amikor a képeket nézegetjük, döbbenünk meg, és vesszük észre kincset érő értékeinket, az emberek alkotta régi és új remekműveket, és csodáljuk meg városunk szépségét.”

Ha tetszik a tartalom, támogasd a szerkesztők munkáját