Dőlnek a szobrok 3. rész
Mi lett a sorsa a rendszerváltáskor Győrött lebontott pártállami szobroknak? Dőlnek a szobrok 3. rész.
A Szovjet hősi emlékművet a MÁVAUT pavilon előtt állították fel 1947-ben. Az emlékművet Schaffer Ferenc építészmérnök, az Iparművészeti Akadémia tanára tervezte.
Az 1956-os eseményeket követően helyreállították szovjet emlékművet, amelyet 1961 márciusában bontottak el végleg. Ezt követően a Városháza előtt felállított Felszabadulási emlékműnél tartották a koszorúzásokat.
1971. augusztus 19-én avatták fel a megyei jogú várossá nyilvánított Győr új városközpontját és vele együtt Mikus Sándor szobrász bronzból készült „700 éves Győr emlékmű” című, szökőkúttal kombinált domborművét.
1992-ben a győri képviselőtestület döntött a 700 éves Győr emlékére felállított dombormű, valamint a három zászlótartó rúd elbontásáról. 1992. június 30-án délelőtt lángvágók és nagy teherbírású daru segítségével szerelték le őket. Az emlékművet a városgondnokság raktárában helyezték el.
Képek a bontásról:
Az emlékműről bővebben a Győri Szalon oldalán
Szamuely Tibor mellszobra Alexovics László alkotása. A szobrot 1963. március 21-én leplezték le a győri Malom (akkori nevén Szamuely park) ligetben.
Volt egy dombormű a Frigyes laktanya, szovjetek által épített ebédlőjének Baross úti homlokzatán, amely Medgyessy Ferenc alkotása volt.
1992-ben határozat született az eltávolításáról, de még évekig a helyén maradt, csak eltakarták.