Kossuth Lajos u. 28., az egykori „Arany Bárány” fogadó
A Kossuth Lajos utca jobb oldalán, a mai 28. számú emeletes épület volt az egykori Arany Bárány beszálló vendéglő.
Az egyszerű, klasszicizáló homlokzata mögött sokkal régebbi épület rejtőzik, homlokzatán „Arany Bárány” cégérrel. XVIII. századi pincéje fölött, a XIX. században több periódusban épült ki. A maga korában kiváló vendéglő volt illusztris vendégekkel. Széchenyi István 1848. szeptember 6-án, más adatok szerint 8-án és 9-én, Döblingbe menet itt töltötte utolsó magyarországi éjszakáját, 1849-ben itt szállt meg Ferenc József és öccse Miksa, a későbbi mexikói császár.
„1848. szeptemberében Széchenyi Győrött átszállíttatván Bécsbe, miután Esztergomnál gőzhajóról a Dunába ugrott, de kimentetett volt, Újvárosban az atyám patikája közelében a Bárány vendéglőben kísérőjével, Balogh orvossal megszállott és ekkor a hotelcselédség, mely csitító orvosszerekért jött hozzánk, de meg a hotelbirtokos Marcher állítása szerint is, Széchenyi folyton önkívületi rohamokat szenvedett, úgyhogy az ágyhoz kellett egy ideig kötözni.” (Valló István szerk.: Győri Szemle I. évfolyam. 9-10. szám. 1930. november-december / Velsz Aladár: Kautz Gyula)
„Marchart Ferenc, az Arany Bárány első ismert tulajdonosa 1867-ben úgy hirdette eladásra a beszálló vendéglőt, hogy 52 éve tulajdonosként vezette azt; tehát 1815-ben a beszálló vendéglő már létezett.
Az épület leírása: A leglátogatottabbak közé tartozó szállodája Győr városnak áll: egy italmérő szobából, egy étterem és emelletti szobából, a vendéglős lakául szolgáló két szobából, két terjedelmes konyhából, két tartalék kamrából, széna- és szalmapadlásból, 80 lónak elhelyezésére alkalmas hat istállóból, 20 kocsira alkalmas színből, 200 akó borra való nagy pincéből és az első emeleten 18 vendégszobából. A szállodának két közlekedési nagy kapuja van és a szálloda minden igénynek megfelelően házi eszközökkel felszerelt.
A 20. század első évtizedében a vendégszobák egy részét lakássá alakították át.
Az 1930-as évektől az 1970-es évekig az újvárosi Postahivatal működött itt.” (Torma Attila – Régi győri szállodák, vendéglők, kávéházak…, Győr 2018)
Felhasznált irodalom:
Jenei – Koppány: Magyar műemlékek – Győr, 1964
Győr, Panoráma útikönyv, 1974
Torma Attila – Régi győri szállodák, vendéglők, kávéházak…, Győr 2018