A Győr-szabadhegyi TV-torony


1970. május 27-én adták át a tengerszínt felett 134 méteren a 95 méter magas, Reisz Attila által tervezett Győr-szabadhegyi TV-tornyot.

A Győr-szabadhegyi TV-tornyot 1968-ban kezdték el építeni, melynek a generáltervezője a Postatervező Iroda (Reisz Attila tervező), az antennatartó torony tervezője pedig a Mélyépterv Vállalat volt.

A Győr-szbadhegyi TV-torony makettje (postamuzeum.hu)

A Kisalföld napilap 1968. március 7-i száma így írt az építkezésről:

” BÁBEL BAJNOKAI

A gépházban állunk. Ide jó húsz méterre az aggregátor, mégis elnyomja beszédünket a zaj. Az ajtón kilátni a toronyra. Lent szellő sem rebben, fent az embereket körülvevő ponyvát vitorlaként dagasztja a szél. Egy ajtónyi résen lehet látni őket, amint nekifeszülnek a „robotnak”. Parányiak.

Győr határában, a szabadhegyi dombon épül a nyugatdunántúli televíziós mikrohullámú erősítő lánc egyik tornya. Acélból és betonból. A belsejében állok, még az anyaföldön. A magasból csöpög a víz. Felnézni nem szabad. Lavinaként zúdulnak alá a kavicsdarabok. Az építésvezető mérnök az előbb közölte, hogy ez a győri torony a soproni közvetítőt és a pozsonyi adót erősíti majd, és a Gerecsén épülő erősítő toronyra sugároz. A győri torony vasbeton szerkezete 78 méter magas lesz, s erre épül fel a majd 20 méter magas acélszerkezet. Az öt méteres belső átmérőjű toronyban lift működik majd. Hét erkély fogja körbe a magasban. Győr legmagasabb építményéről, tíz kilométerekre el lehet majd látni. Az építőket akartam megismerni közeiről, ezért indultam útnak.

Harminc méter magasban megpihentem. Lenéztem, aztán iszonyodva kaptam vissza a fejem. A keskeny fokú falétra meredek volt, majdnem derékszögben kelle itt kapaszkodni. Nem volt bátorságom tovább pihenni és nem mertem nekiindulni. S akkor hirtelen óriási ütést éreztem fejemen. Kavics hullott rá. A sisak felfogta az ütést, mégis mintha letaglóztak volna. Eszembe jutott az egyik gépész. Azt mondta: az éjszaka tízszer ment fel és jött vissza.

Nem számoltam a lépcsőket, úgy tetszett, ezer is lehetett, mire felértem. Ott álltam a torony tetején, Bihari Tibor brigádjának tagjai mellett.

A Bihari-brigád (Kisalföld, 1968. 03. 07.)

A szél és nap edzette munkások óramű pontosságal dolgoztak. Hárman a friss betont vibrálták a „robotmasinával”. A gépész telefonált: „küldjék” a levegőt; két ember a torony falába kerülő acélpálcákat egyengette. Aztán lentről hallottuk a kiáltást: jön a levegő. Az öt méter átmérőjű állványzat emelkedni kezdett velünk. Vagy harminc centit. Az emberek feljegyezték: mennyit „léptek”, aztán a torony belsejében, a gép vontotta drótkötél megérkezett a betonos kosárral, és a Bihari brigád folytatta a betonozást.

Kisalfold, 1968. 05. 01.

A győri torony naponta három méterrel gyarapszik. A jövő héten az építők elérik a 78 métert. Tavaly még hét hónapba tellett a Hídépítő Vállalat toronyépitő részlegének egy ilyen munka, ma egy hónapba. A 43 építő zöme szabolcsi ember. A legkorszerűbb technikával dogoznak, csúszózsaluzással.

Nem tudom, mennyire lehet megszokni a csúcsokat. Azt, hogy 60—70 méter magasba valaki egy szél lengette pallón kopácsolja ki a fugákat a betontornyon. Talán meg lehet szokni a bábelt, hozzá lehet idomulni a méretekhez, a beton nehézségéhez. És meg is lehet szeretni a csúcsot Kemény akarattal, mert munka. Bátor emberek foglalkozása.”

Kisalföld, 1968. 06. 15.

1969. március 28-án már arról tudósított a Kisalföld, hogy:

” Torony a tornyon

A Hídépítő Vállalat Győr-Sopron megyei építésvezetőségének dolgozói rövidesen hozzákezdenek Győrött a Szabadhegyen lévő tévétorony antennatartó szerkezetének szereléséhez. A 80 méter magas vasbeton toronyra 15 m éter magas, 8 tonna súlyú szerkezetet szerelnek, erre kerül majd az antenna.”

A Győr-szabadhegyi TV torony felszerelése 1969-ben (Kép: Gulyás Antal)
A Győr-szabadhegyi TV torony felszerelése 1969-ben (Kép: Gulyás Antal)
A TV-torony egyik kapcsolótermében (Kép: Gulyás Antal)

A Győr-szabadhegyi TV-torony átadása 1970. május 27-én volt.

A Kisalföld napilap 1970. május 28-i számából:

„Átadták a győri tévé-tornyot

Két évvel ezelőtt kezdték meg építeni Győrött a korszerű, nyugati mikrohullámú lánc részeként a mintegy száz méter magas televízió-tornyot. Tegnap dr. Palotás Magda, a Magyar Posta vezérigazgató-helyettese hivatalosan is átadta rendeltetésének az új létesítményt. A torony segítségével közvetítik hazánkban egyebek között a mexikói labdarúgó-világbajnokság eseményeit is.”

A TV-torony a ’70-es években (Kép: Pirityné Eszter)
A TV-torony a ’80-as években
Címkék: ,

Tetszett a tartalom?

Támogsd az oldal szerkesztőit havi pár szár forintos összeggel. Ha csak 500 forinttal támogatna bennünket mindenki, aki ezt az üzenetet látja, akkor néhány nap alatt összejönne a szerkesztőség éves költségvetése.

TÁMOGATÁS

kozma.endre

Főszerkesztő // regigyor.hu

A Régi Győr nonprofit kezdeményezésként alakult meg 2010-ben. A oldal szerkesztői szabadidejükben gyűjtik, készítik napi szinten a tartalmakat.

You may also like

Szólj hozzá!

tizenkilenc − 5 =

Kozma Endre - főszerkesztő

Pro Urbe Győr díj

Pro Urbe Győr díj

„A város szeretete, múltjának ősi történelmi hagyományainak ápolása késztette a szerkesztőket az oldal létrehozásában. Mi győriek, akik itt születtünk, itt éljük le dolgos életünket ebben a városban, naponta látjuk a képek ábrázolta városrészeket. Nap, mint nap elmegyünk előttük, mellettük, de sokszor nem is veszünk tudomást róluk. Csak amikor a képeket nézegetjük, döbbenünk meg, és vesszük észre kincset érő értékeinket, az emberek alkotta régi és új remekműveket, és csodáljuk meg városunk szépségét.”

Ha tetszik a tartalom, támogasd a szerkesztők munkáját