„Kék lámpa” egy győri sikátorban


Győrben, az országban elsőként, 1765-től működtek a nyilvános házak a Kádár (ma Belváros) és a Fürdő közben.

„Mária Terézia bordélyháza
Az országban az első. Imre Béla kutatásai szerint 1765-ben Mária Terézia szállíttatta ide Bécsből az ősi mesterséget űző lányokat faderegelyén. Persze hogy e mesterség messzi történelmi időkbe nyúlik, csakhogy a mai értelemben vett elkülönített bordélyház ez időkben honosodott meg, ekkor még újdonságszámba ment. Megérkeztek tehát a lányok dereglyén Bécsből Győrbe, az akkor Fassbinder Gassénak nevezett utcácskába. És maradtak – élt az utca a második háború után rövid megszakítással 1950-ig.” (Mai nap, 1990. 07. 27.)

A teljes történet alább olvasható:

Kőbányai György cikke. (Mai nap, 1990. 07. 27.)

„A bordélyházak folytonos ellenőrzés alatt állanak, a titkos helyek üldöztetnek s kihágási eljárással büntettetnek a törvények és szabályok ellen vétők.
– Bordélyház van a városban nyolcz. A kéjnők átlaga 40—45 tagot számlál.”
(Győri Hírlap, 1889. 03. 24.)

„Uram, az időjárás kedvező, tehát menjünk.
— Ez itt a Fürdő-köz.
A fürdő a másik utcában van, de fürdeni azért itt is lehet. Az a zöld lámpa azt jelzi, hogy ott tengeri vizben lehet fürdeni, lévén a tenger vizének színe zöld. Azonkívül itt vannak a tengeri tündérek zöld ruhában, kik zöld borsót esznek, zöld korsóból isznak és sárga színűt sóhajtanak.

A „Kék lámpa” az egyik bordély a nyolc közül (Képeslap Komondi Miklós gyűjteményéből)

A kék lámpa a Duna vizének színét jelzi. Itt kékruhás tündérek vannak, kik igen nagy előszeretettel viseltetnek a kék színű bankók iránt és kékvókot táncolnak nem szívesen.” (Győri friss újság, 1909. 03. 05.)

Tetszett a tartalom?

Támogsd az oldal szerkesztőit havi pár szár forintos összeggel. Ha csak 500 forinttal támogatna bennünket mindenki, aki ezt az üzenetet látja, akkor néhány nap alatt összejönne a szerkesztőség éves költségvetése.

TÁMOGATÁS

kozma.endre

Főszerkesztő // regigyor.hu

A Régi Győr nonprofit kezdeményezésként alakult meg 2010-ben. A oldal szerkesztői szabadidejükben gyűjtik, készítik napi szinten a tartalmakat.

You may also like

Szólj hozzá!

tizenkettő − nyolc =

Kozma Endre - főszerkesztő

Pro Urbe Győr díj

Pro Urbe Győr díj

„A város szeretete, múltjának ősi történelmi hagyományainak ápolása késztette a szerkesztőket az oldal létrehozásában. Mi győriek, akik itt születtünk, itt éljük le dolgos életünket ebben a városban, naponta látjuk a képek ábrázolta városrészeket. Nap, mint nap elmegyünk előttük, mellettük, de sokszor nem is veszünk tudomást róluk. Csak amikor a képeket nézegetjük, döbbenünk meg, és vesszük észre kincset érő értékeinket, az emberek alkotta régi és új remekműveket, és csodáljuk meg városunk szépségét.”

Ha tetszik a tartalom, támogasd a szerkesztők munkáját