Dr. Argay István, Győr városi és megyei főorvos


Dr. Argay István (1826. 12. 18. – 1916. 11. 24.) orvos, 1848-as honvéd, háromféle tudori oklevél tulajdonosa, Győr városi és megyei főorvos, a pápai Szent Szilveszter rend aranysarkantyús lovagja.

Dr. Argay István győri orvost a római pápa Őszentsége (XIII. Leó pápa) a Szent Szilveszter renddel tüntette ki. Ez alkalomból közölte életútját a Dunántúli Hírlap, 1899. 12. 14-i száma.

Dr Argay István született Győrött. Atyja, ki Győrött főszolgabíró volt, gondos nevelésben részesítette fiát, kit kezdetben a papi pályára szánt.
3 évig mint világi növendékpap, azután pedig szintén mint hittanhallgatója volt tagja a benczés-rendnek s ez előbbi állásában a győri székesegyház szószékén tartott egyházibeszédet. Utóbb hő vágya lett a szenvedő emberiség gyógyítása, minek folytán Bécsbe ment az orvosi tanulmányok elsajátítása végett.

Orvosi oklevelét 1856-ban mint mütőorvos is elnyervén, volt professzora, a világhírű Hebra tanár assistense lett. 1858-ban Győrött telepedett le, ahol csakhamar megválasztották megyei és városi főorvosnak.

Hazafias érzelmeinek ebben az időben többször adta tanújelét Argay István, aki 1848. évben a szabadságharcz idejére a papiruhát a honvédhuszár egyenruhával cserélte fel.

Később pedig amikor a Schmerling-kormány megkezdette honboldogító működését, Szabó Kálmán akkori első alispán értekezletre hívta egybe a megyei tisztikart, hogy az új kormányzati rendszerrel szemben állást foglaljon. Ezen az értekezleten dr Argay egyik leglelkesebb szószólója volt annak az iránynak, hogy magyar ember abszolút kormány alatt hivatalt nem vállalhat. Ő a maga részéről, nyomban beadta lemondását a megyei úgy a városi főorvosi állásáról.
Magyarságának és erős magyar nemzeti érzelmeinek, valamint minden kulturális és humánus intézmény iránti érdeklődésének dr Argay minden kínálkozó alkalommal adta tanújelét.
Igy mind Győrváros törvényhatósági bizottsági tag, 1874. évben a magyar orvos és természetvizsgálók országos győri vándorgyűlése előtt indítványt tett a közgyűlésen, a tűztorony sárga-fekete zászlójának nemzeti szinre leendő átfestése iránt, felajánlva egyúttal az ehhez szükséges költségeket.

A kulturális és humánus intézményeket bőkezűen támogatta mindenkor. Nincs egylet Győrött, melynek mint alapitó vagy pártoló tagja ne volna, az új közkórház emléktábláján pedig az ő neve is aranyban ékeskedik mint egyik alapitóé.
Nagy kedvelője a virágoknak, párját ritkitó szép kertje van házánál, melyet szeretettel saját maga gondoz.
Szóval dr Argay István egész ember, kinek pápai kitüntetése osztatlan helyesléssel találkozott.

Az Andrássy út 1900 körül. Bal oldalon az erkélyes ház dr. Argay István háza (Bajcsy-Zsilinszky u. 19.) (Képeslap, pb. 1903)

„Négy évtizedes fáradhatlan és lelkiismeretes munkásságnak nyújtották át deczember hó 14-én a győri püspöki aulában a jól megérdemelt elismerést. Dr Argay Istvánt közbecsülésben álló győri orvost a római pápa ő szentsége a szent-Szylveszter renddel tüntetvén ki, a kitüntetés ünnepélyes átadása az emiitett napon történt meg, mely aktushoz dr Zalka János megyés püspökünk városunk és megyénk előkelőségeit is meghívta.
Dr Argay István maga a megtestesült szerénység. Visszavonultan él, de mindeniránt érdeklődik, ami a haza, Győrváros s az egész emberiség javára szolgál, orvosi hivatását pedig immár négy évtized óta páratlan lelkiismeretességgel teljesíti. Dr Zalka megyés püspökünknek kezdettől fogva háziorvosa, mely minőségében főpásztorunknak nemcsak teljes bizalmát, hanem baráti szeretetét és becsülését nyerte meg. Jópásztorunk ezen érzelmeinek és elismerésének kivánt kifejezést adni, midőn háziorvosának magas kitüntetését kieszközölte a szent Atyánál. Ezzel a hála nemes érzelmeire valló ténnyel nemcsak a kitüntetett orvost, hanem önmagát is megtisztelte agg
főpásztorunk.”

A pápai adományozó levél szövege (Breznay Béla szerk.: Religio, 1899. 2. félév)

Tetszett a tartalom?

Támogsd az oldal szerkesztőit havi pár szár forintos összeggel. Ha csak 500 forinttal támogatna bennünket mindenki, aki ezt az üzenetet látja, akkor néhány nap alatt összejönne a szerkesztőség éves költségvetése.

TÁMOGATÁS

kozma.endre

Főszerkesztő // regigyor.hu

A Régi Győr nonprofit kezdeményezésként alakult meg 2010-ben. A oldal szerkesztői szabadidejükben gyűjtik, készítik napi szinten a tartalmakat.

You may also like

Szólj hozzá!

egy × 1 =

Kozma Endre - főszerkesztő

Pro Urbe Győr díj

Pro Urbe Győr díj

„A város szeretete, múltjának ősi történelmi hagyományainak ápolása késztette a szerkesztőket az oldal létrehozásában. Mi győriek, akik itt születtünk, itt éljük le dolgos életünket ebben a városban, naponta látjuk a képek ábrázolta városrészeket. Nap, mint nap elmegyünk előttük, mellettük, de sokszor nem is veszünk tudomást róluk. Csak amikor a képeket nézegetjük, döbbenünk meg, és vesszük észre kincset érő értékeinket, az emberek alkotta régi és új remekműveket, és csodáljuk meg városunk szépségét.”

Ha tetszik a tartalom, támogasd a szerkesztők munkáját