A győri múzeumpatika
1972. február 1-én nyílt meg Győrött a Széchenyi tér 9. sz. alatt a Széchényi Múzeumpatika, mely egyetlen olyan múzeuma az országnak, mely egyben működő gyógyszertár is.
A patika rövid története:
” Az 1620-as években Dallos Miklós püspök, majd Draskovics György győri püspökök telekvásárlásai révén a főtér déli oldalára letelepülhettek a jezsuiták. Ők 1654-ben gyógyszertárat is létrehoztak kolostorukban „Megváltó” néven. A levéltári dokumentumok szerint ennek első jezsuita gyógyszerésze 1655-től Andreas Pfeuffert volt. Széchényi György kalocsai érsek és győri püspöknek köszönhetően 1667-ben készült el az új rendi kolostor, ennek „szeglet teremeiben” elhelyezett patikájukat a jezsuiták az 1691-es alapítólevél tanúsága szerint nyilvánossá tették. Az addig csak a folyosóról megközelíthető helyiségre az utca felé is kaput nyitottak.
A rend feloszlatása, azaz 1773 után Joannes Tumler volt jezsuita vette meg a Megváltó patikát, amely az 1770-es években átköltözött a tér túloldalára, a Mányoki-házba (Rákóczi Ferenc u. 2.). 1861-ben egy rövid időre az Apátúr házba (Széchenyi tér 5.), majd a Széchenyi tér 12. szám alatt működött.
Az 1860-as évektől vaskereskedés működött az egykori gyógyszertár helyén.
1970-ben bezárták a vaskereskedést, és Győr város alapításának 700 éves jubileumára visszakerült az eredeti helyére és múzeummá alakították a patikát, melyet 1972. február 1-én adtak át rendeltetésének.
A Kisalföld napilap, 1972. február 2-i száma így írt:
„Megnyitották a Széchényi-patikát
Tegnap délelőtt Dr. Antal József, a Semmelweis Orvostörténeti Múzeum igazgatója adta át a Győr – Sopron megyei Tanács Gyógyszertári Központjának és a város lakóinak Győrött a Széchenyi téren berendezett Széchényi-patikát.
Az ünnepélyes alkalomból Józsa Alajos, a gyógyszertári központ igazgatója és nyolc munkatársa Than Károly emlékérmet kapott a műemlék létrehozásában kifejtett tevékenységéért.
A Széchényi-patika tegnaptól már a közönséget szolgálja, mint működő gyógyszertár is. Két helyiségben az orvosságra várakozók megtekinthetik az értékes emlékeket bemutató gyógyszer- és orvostörténeti kiállítást.”
A patikamúzeum cégére Péri József alkotása.
Felhasznált irodalom:
Győri Szalon – https://www.gyoriszalon.hu/news/7001/61/
Kisalföld, 1972. 02. 02-i száma