A győri Veöreös-palota és a Kisfaludy-kávéház
A Kisfaludy kávéházat Gyárfás Pál nyitotta meg a Veöreös-palota földszintjén 1898. november 8-án.
A kávéház a fejlődő, művelődő és egyre önállóbb, függetlenebb városi polgárság igazi hazája volt. Újságot olvasni, időt tölteni, kártyázni jártak oda az emberek, de ott tárgyalta az ügyvéd, a kereskedő, az orvos is üzleti és egyéb ügyeit. Demokratikus intézmény volt, amelybe bátran mindenki beléphetett, gazdag, szegény, úr és szolga, férfiak (és később a nők is), mindenki egyforma kiszolgálást kapott. Sokszor egyesítette a régi piacok, kocsmák, csapszékek közös vonásait. Egy kávéházban lehetett üzletet kötni, esetleg munkát találni, dolgozni (elsősorban a szellemi szabadfoglalkozásúaknak) és híreket adni-kapni, esetleg gyártani.
1897 novemberében nyújtotta be a városnak Veöreös Boldizsár aljegyző és felesége a Deák utca (ma Aradi vértanúk útja) és a Vásártér (ma Szent István út) sarkán, az épülő városházával szemközt álló épület terveit a város építészeti választmányának. A Győri Hírlap, 1897. november 18-i száma így írt: „Az új épület kiváló dísze lesz a városnak, velenczei gótikus stílben épül, magas földszinttel, a bolthelységek és az udvar közt mezaninnal. A földszinti kávéház helység 6,20 m lesz. A terveket Hübner Jenő műépítész készítette.„
A Kisfaludy kávéházat Gyárfás Pál nyitotta meg 1898. november 8-án.
Nagy szenzációt keltett Gyárfás uram négere. A Győri Hírlap, 1899. 04. 19-i száma így írt: „A secessiós Kisfaludy kávéháznak szenzációja van. Egy néger, egy eleven néger jár ott a nymfás képek alatt, fekete, fényes gyűrűzött haját ékesen borzogatva olykor-olykor. Nagy tudományú legény ez. Tizennégy élőnyelvet beszél folyékonyan s ha Allah a szakállát még hosszabbra találja növeszteni, talán többet is megtanul. Gyárfás a kávéháztulajdonos Budapesten tett rája szert.”
Gyárfás Pál 1902-ig volt tulajdonosa a kávéháznak, amikor is egészségügyi okokra hivatkozva visszavonult, és az akkor 30 éves Aczél Miksának adta át az üzletet, aki a budapesti Royal-szállóból jött Győrbe. A régi tulajt „sajnálattal látja a közönség távozni, mert concilians modora és előzékenysége által kedvence volt a kávéházat látogató közönségnek”, de – ahogy a Győri Hírlap 1902. december 14-én írta – „az utódot jó hírnév előzi meg és hisszük, hogy őt is csakhamar megkedveli közönségünk”.
A következő tulajdonosváltásra 1907-ben került, amikor Friedrich Márkus vette át az üzletet. A győri kávékimérések fénykorát erre az időszakra teszik, mivel abban az időszakban 22 különböző színvonalú és nagyságú üzletet számoltak össze.
1921-ben már Fridrich Vilmos, 1922-ben pedig Fridrich István és neje nevével fut.
A ’20-as évek közepén már nem kávéház.
A II. világháború alatt a várost ért bombázások a történelmi belvárost szerencsés módon majdnem teljesen megkímélték, de a vasút felé közeledve egyre több lakóházat és középületet rongáltak meg. Súlyosan megsérült és kiégett a Kisfaludy kávéház épülete is, de külső főfalai a főpárkány magasságáig álltak még. Ennek ellenére a város vezetői és tervezői a bontás mellett döntöttek, és nem állították helyre ezt a „a városszerkezet és a városkép szempontjából meghatározó fontosságú saroktornyos lakóházat”.
A cikk megírásához felhasználtam Kovács László jegyzetét
Kedves Régi Győr!
A Polgármesteri Hivatalban dolgozom. Megkeresett minket Tiszaeszlár polgármestere, aki régen, több mint 20 éve készített Győrben valakinek egy barokkos stílusú cégért, amin egy szmokingos úriember van. Sajnos nem tudta megmondani kinek. Azt mondta, hogy a belvárosba készítette, egy patika közelébe. Egyelőre nem találtam ilyet. Kérdeztem pár helyi üzletet is, de nem tudtak róla. Egy Eördögh nevű urat említett, hogy vele beszélt anno, de ő már elköltözött a városból.
Nagyon szeretné megtalálni, mert egy Életút könyvet készít. Sajnos bent maradtak a jegyzeteim, azt hiszem, a vezetékneve Varga.
Azért most írok, mert követem az oldalt, és most láttam a megosztásukat, nem szeretném elfelejteni, hogy írjak, hátha lenne ötletük, merre kereshetem tovább.
Köszönöm szépen a segítséget, üdvözlettel:
Diószegi Judit
Kedves Judit, Sajnos nincs ötletem merre lehetne keresni.
Üdv. Endre