Győri gyermektábor, Győrújbarát
1979. június 17-én, vasárnap avatták fel a Győri gyermektábort (ma Győr Megyei Jogú Város Gyermektábora) Győrújbaráton az Arany János u. 145. szám alatt.
A gyermektábor 1979-ben a gyermekév alkalmával került átadásra.
1977-re a Győr-kiskúti gyermektábor elégtelennek bizonyult a város általános iskolásainak nyári táboroztatására.
A KÖJÁL véleménye a kiskúti táborról 1977-ben:
Új helyszínként Győrújbarátra esett a választás, ezért Zámbó József, a Győr megyei Városi Tanács Elnöke az alábbi kérelemmel fordult az Országos Tervhivatal VIII. Beruházási és Építési Főosztályhoz:
A teljes dokumentum alább olvasható.
1977-ben kommunista műszakokat szerveztek a város vállalatai a Gyermektábor építési költségeire. 1977. december 31-ig 8 786 620 forint gyűlt össze. Az alábbi dokumentum 4 oldalon sorolja a vállalatok átutalásait.
A teljes felsorolás a képre kattintva olvasható.
Kimutatás a vállalati hozzájárulásokról:
Az 1978-ban megindult építkezésben is nagy szerepet játszottak a győri vállalatok a sok társadalmi munkával.
A Kisalföld napilap 1979. május 6-i számából:
„Önkéntes munka a gyermekekért
Kommunista szombat a megye üzemeiben
Segítettek a szovjet katonák is
Győrújbarátra kora reggel vállalati autóbuszokkal, magánautókkal mentek a győri üzemek dolgozói: a Rába Magyar Vagon- és Gépgyár, a Győr megyei Állami Építőipari Vállalat, a Győr-Sopron megyei Tanácsi Építőipari Vállalat, a Rábatext győri Textilipari Vállalat, az ÉPFU, a Víz- és Csatornamű Vállalat, az Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatóság szocialista brigádjainak tagjai. Velük egy időben érkeztek az ideiglenesen hazánkban állomásozó Szovjet Hadsereg déli hadseregcsoportjának katonái, akik ezúttal az úttörőtábor telefonvezeték-építési munkálatait végezték.”
A teljes cikk a képre kattintva olvasható:
Képek az építkezésről:
Az ünnepélyes tábornyitót 1979. június 17-én, vasárnap tartották, melyről így írt a Kisalföld napilap 1979. június 19-i száma:
„… úttörőké a világ!
Építette Győr város lakossága
Ötezren a gyermektábor megnyitásán
„Az esőre hajló idő sem riasztotta el az ünneplőket: háromezer leendő táborlakó gyermek, és közel kétezer felnőtt hallgatta vasárnap délelőtt tíz órakor a felcsendülő úttörő fanfárok hangját, és nézte nem kis megilletődöttséggel az első zászlófelvonást.”
Képek a megnyitóról:
„Fellépett a Móra, a Balassi és Gombos iskolák egyesített énekkara, a Mező Imre Úttörőház táncegyüttese, az Ady iskola tornacsapata, a Zalka iskola fúvószenekara, valamint a Győr városi Tanács fúvószenekara.”
A RÁBATEXT tervezésében és kivitelezésében készült egy 20 x 10 méteres úszómedence is.
Haditechnikai Park a Győri Gyermektáborban.
KRESZ park a Haditechnikai bemutató mellett:
A gyermektáborban könyvtár is működött:
Képek a Győri gyermektábor életéből:
A dokumentumokért köszönet Győr Városi Levéltár – Műszaki Levéltárának