Régi házak bontása a Bartók Béla úton
1963-ban megkezdték Győr város legnagyobb kiterjedésű és legnépesebb kerületében, Nádorvárosban a Bartók Béla úti régi, földszintes házainak bontását.
A Bartók Béla út a Kálvária utcával és a Babits Mihály utcával (egykor Zöldfa utca) együtt Nádorváros egyik legrégebben beépített területe, a Veszprém felé irányuló forgalom fő útvonala. Az 1831. június 28-i utcanév-rendezéskor a város tanácsa az akkori Hosszú utcát, mint régi utcanevet tünteti fel. 1915-ben a nevét megváltoztatják és a közgyűlés a város volt polgármesteréről, Wennesz Jenőről, majd 1948-ban Bartók Béláról nevezi el.
A Budapest—bécsi vasútvonal mentén, az Eszperantó útnál kezdődik, és déli irányban haladva a Szigethy Attila útig terjed. Az útnak a Csaba utca és a Herman Ottó utca közötti részét, az 1964—1966 közötti években teljesen átépítették. A régi, évszázados házakat lebontották és helyükbe 3—4 emeletes, központi fűtéses házakat építettek.
A Kisalföld napilap 1963. május 29-i száma így írt.
„Megkezdték a régi házak bontását Győr-Nádorvárosban.
916 lakást építenek a Bartók úton
Az építkezés rendszerint bontással kezdődik. Ez történik most Győr-Nádorvárosban, ahol megkezdték a régi földszintes házak lebontását a Bartók Béla úton, hogy helyükre korszerű lakótelepet emeljenek.
A páros számú nyugati oldalon fogtak hozzá a szanáláshoz, és a Roosevelt utcától a Petz Lajos utcáig terjedő részen három földszintes ház helyét falmaradványok, törmelék és téglarakások jelzik már.
Az új házsor, mely 15 négyemeletes házból áll, a Wesselényi utcától a Herman Ottó utcáig húzódik majd több mint fél kilométer hosszúságban.
A 15 házban 392 lakás lesz, jobbára másfél és kétszobásak.
A Bartók Béla út keleti, páratlan számú oldalán nagyobb arányban jövőre kezdik el a szanálást, és itt a Herman Ottó utcától a Csaba utcáig 524 lakást, valamint óvodát, napközi-otthont és férfi-női fodrászszalont építenek. Végeredményben 152 régi lakás helyébe 916 újat építenek 1965-ig.
A megyei építőipari vállalat dolgozói augusztusban látnak hozzá a munkához, mégpedig egészen új, úgynevezett folyamatos, szalagrendszerű építési módszerrel. Ennek lényege, hogy szakosított építésvezetés mellett ütembrigádok dolgoznak, melyek folyamatosan mindig ugyanazt a munkát végzik. A 14 ütembrigád közül például a nulla számú a földkiemeléssel, az egyes a pincefalazással, a kettes a középblokkos összeszerelésével foglalkozik, és egyik munkahelyről folyamatosan a következőre vándorol.”
Korabeli képriportok a Kisalföld napilapból:
A Bartók Béla úti lakótelep építése a Herman Ottó utcáig 1966. októberére befejeződött.
Az utolsó szakaszról ITT található írás.