Székelykapu a Vilmos császár úton
1926-ban készült el a Főreáliskola (Révai Gimnázium) sportpályáját díszítő székelykapu a Vilmos császár (ma Szent István) úton.
„Székely-kapu a Vilmos császár úton
A reáliskola tornapályájának bejárójánál remekbe készült hatalmas székelykapu áll a Vilmos császár-úton. Mindig több a nézője, az arra menők jóleső érzéssel állnak meg előtte. A város forgatagában a magyar élet kincsét hívogatja emlekezésre a székely kapu. A festését csak a napokabn kezdték meg. A festőmunkát maguk a reáliskola hallgatói végzik, a tervek alapján.
A székelykapu tervezője a színes, pompás díszítések rajzolója Valentin Károly, aki minden egyes darabnak a történetét, régi jelentőségét ismeri. Még a színek összeállítása is egy-egy darabot jelent a magyar lélekből. Mesteri kézzel, de önzetlen áldozatkészséggel is készül a kapu. Tervezője a székelyföld szeretetét rajzolta, faragta bele. Három hét múlva készül el egészen, de a bokráta-ünnepséget már megtartották a reáliskola hallgatói. Őszinte lelkesedéssel ünnepelték Valentin Károlyt, szívességét levélben is megköszönték és díszes emléktárgyal rótták le iránta hálájukat. (Győri Hírlap, 1926. 04. 02.)
A kapu felső részén ez olvasható: „Az egyenes szívűt ezen kapu várja, / A kétes szívűt pediglen szépen kizárja.”
1926 június 6-án avatták fel sporttelepet a székelykapuval egyetemben.
„A reáliskola pályaavató tornavizsgája
Szőts László reáliskolai testnevelési tanár fáradhatatlan munkájának új, értékes gyümölcse érett meg megint, vasárnap délután. Az Eötvös parkban, egy darabka kietlen salakból, tüneményes gyorsasággal pompás sportpályát teremtett, ahol a csodaszép székelykapu árnyékában megvillant ellőttünk a magyar ígéret.
Szabatos, pontos szabadgyakorlatok, játékok, szertorna, szabadtéri sportok változtak káprázatos gyorsasággal, minden mozdulattal Szőts László tudását, lelkesedését, energiáját hirdetve. Az ünnepség végén Simon Miklós reáliskolai igazgató mélytüzű szavakkal mondott köszönetet Győr város tanácsának, amelyik a sportpálya telkét díjtalanul átengedte. Valentin Károly festőművésznek aki a székelykaput, a pálya nagyszerű díszét, az irredenta gondolat fehséges mementóját teljesen díjtalanul elkészítette és Szőts László testnevelési tanárnak, aki a pályát kitartó buzgalommal megvalósította.” (Győri Hírlap, 1926. 06. 08.)
1990-ben „a győri Erdélyi Kör és a Révai Miklós Gimnázium Barátainak Köre felihívást tett egy — a második világháború után megsemmisült — régi győri műalkotás újbóli helyreállítására. A székelykapus kerítés Győrött, a „Révai Miklós Főreáliskola” sportpályáját díszítette, annak északi oldalára tervezte Valentin Károly építész, az iskola egykori diákja. Most a felhívás nyomán Varga István Ybl-díjas építész, szintén egykori révais elkészítette régi fényképek alapján az új terveket. Egykori révaisok, most a Kisalföldi Erdőgazdaság vezetői faanyagot segítettek beszerezni. Most már csak az van hátra, hogy hozzáértő mesterek keze nyomán elkészüljön a szép kerítés a jelenlegi ETO-kézilabdapálya főútvonal felőli részén.” (Kisalföld, 1990. 03. 11.)
1990 novemberére már állt az új székelykapu az eredeti helyén.
1994-ben a sporttelep helyére szállodát terveztek ezért szükségessé vált a kapu áthelyezése az Eötvös Szent István úti bejáratához.
1996 szeptemberében már az új helyen:
Nagyon jó.