Dőlnek a szobrok 1. rész
Mi lett a sorsa a rendszerváltáskor Győrött lebontott pártállami szobroknak? Dőlnek a szobrok 1. rész
Kezdjük a Városháza előtti szobrokkal.
Kovács Ferenc -„Tanácsköztársaság emlékműve” alkotását 1959. március 22-én, Konyorcsik János -„Felszabadulási emlékmű” alkotását 1960. november 7-én avatták fel.
A győri politikai kerekasztal határozata értelmében a városi tanács felkérésére a honvédség MN 5532 alakulata 1990. március 9-én megkezdte a tanácsháza előtti két szobor eltávolítását.
A Városháza előtti két szobor 1990-beli eltávolításáról nem született tanácsi határozat. Az akkori politikai kerekasztal akaratából bontották le a két katonát talapzatáról. A Felszabadulási emlékmű a nádorvárosi temetőbe, a szovjet katonai sírokhoz, a Tanácsköztársaság emlékműve a likócsi laktanyába (ott 5 évig őrizték), majd szintén a nádorvárosi temetőbe, az I. világháborús katonasírkertben került.
Képek a Tanácsköztársasági emlékmű bontásáról 1990. március 9.:
Az Új Tér-kép hetilap, 1990. március 21-i száma így írt a bontásról: „Néma tömeg állta körbe a szobrokat, a darut, a szállító teherautót, a szobordöntő kiskatonákat. Egy korszak jelképei tűntek el Győr főutcájáról, a Városháza előtti térről. Tulajdonképpen örülnünk kellene. Mégsincs sehol egy mosolygós arc. Sehol egy felszabadult sóhaj. A szobrok, s velük együtt a megszálló hadsereg katonái eltűntek. Szabadok vagyunk mint a madár.”
Képek a Felszabadulási emlékmű bontásáról 1990. március 12.:
A bontási képekért köszönet Győr Város Levéltára – Műszaki levéltárának
Ha már szobrokról van szó! A Rába-parton álló Szent István szobor jelenleg, , eldugott helyen van! Végre méltó helyére – a Szent István útra kellene helyezni – ha már az út róla kapta nevét…….
Eredetileg, a ’30-as években oda is tervezték
https://regigyor.hu/vegyes/szent-istvan-kiraly-lovasszobor/