Az Aranyhajó


A Jedlik Ányos utca – dr. Kovács Pál utca sarkát egy Aranyhajó cégér díszíti, mely a középkori fűszerkereskedés jellegzetes jelképe.

A két nagy tudós és iró: Jedlik Ányos és Kovách Pál dr. nevéről nevezett két utca sarkán 1852 óta, nyolcvannyolc esztendeje van egy füszerbolt, amelynek a cégére egy »Aranyhajó“. Hosszú szolgálata volt. Sopronban „cégéreskedett“ először. Onnan Pozsonyba, majd Budára került. 1852-től Győrben talizmánja az alatta levő füszerboltnak.

Az Aranyhajóhoz hirdetése 1941-ből (Kép: Győri Kalendárium 1941. évre)

Hétfőn nyugalomba, vagyis a bolt belsejébe került, a közel háromszáz esztendős, megkopott „Aranyhajó“.

Az eredeti Aranyhajó cégér. Ma a múzeum raktárában pihen.

Helyét egy nagyszerű, művészi, ragyogóan szép „Aranyhajó“ foglalta el, melynek igen sok nézője van. Valóságos látványosság esti kivilágításban.

A külföldön is neves iparművészünknek, Schima Bandinak remekes művészi alkotása az új „Arany hajó”. Tíz régi metszet tanulmányozása után, hónapok gondos munkájával készült ez a középkori gálya (caravella) vörösrézből, valódi arannyal színezve. A Szent István jubileumi évben már készen volt, de csak most kerülhetett aranyozás alá ez a 32 kg súlyú remekmű, amelynek a tartója 30 kg, tehát a díszes „cégér“ összsúlya 62 kg.

Az „Aranyhajóhoz” Fűszer -, festék-, gyarmarárukereskedés a ’40-es években

A kecses hajótest és az abból büszkén kiágaskodó három árboc és a szél feszítette vitorláival, lendületes zászlóival, valamint a puhán lengő kötéllétrákkal és kötelekkel igen tetszetős. A vitorlákon az Árpádházi királyok, az ország és Győr város címerei poinpáznak. További vitorla és zászlódíszt képeznek a kolumbusi „ Santa Mária“ admirális hajó tipikus keresztjei. Az „Aranyhajó” talizmánja a „Szent Jobb, a hajó orrát díszíti és felette a Vezér Turul büszkélkedik. A hajó gyönyörű színhatását még fokozza az esti kivilágítása. Az új „ Aranyhajó“ tartója vasból van markásan kovácsolva s a díszítésben (ornamentikában) egy magyar rohamsisakos Mercur-fej van beillesztve.” (Győri Nemzeti Hírlap, 1940. 10. 24.)

„Eredetileg a jelenlegi Széchenyi tér 1. sz. házon függött, egy fűszer- és gyarmatárú üzlet cégére volt. 1847-ben Haagen Ferenc Károly, 1863-ban Eitner L. és Vollnhofer, 1864-ben Vollhofner F.G. volt a tulajdonosa. Amikor új háza felépült a Dr Kovács Pál és a Jedlik Ányos utca sarkán, e házra helyezte át a cégért. Helyére 1939-ben Schima Bandi győri műkovács mester által készített másolatot helyeztékel.” Szabó Péter, 2007.

A cégér első restaurálására a ’80-as évek végén került sor: „A Győri Városszzépítő Egyesület a Győri Ingatlankezelő Vállala­ton keresztül engedélyt adott a cégér leemelésére a vállal­kozóknak, akik társadalmi munkában szerették volna restaurálni az Aranyhajót. Az Aranyhajó elkészítésének 50. évfordulóján, 1988. március 8-án a 32 kilogrammos hajótest leke­rült a házfalról. Szétszerelés közben ontotta a készítő, Schima Bandi ötvösművész elrejtett titkait. Előkerült a levéltárba kívánkozó, törté­nelmi leiratokat tartalmazó, készítője remek kézügyessé­géről és esztétikei érzékéről tanúskodó könyvecske, me­lyet az alkotó saját kezüleg kötött 1939-ben. És még valami. Egy rajzokkal, böl­csességekkel gazdagított, pontos szétszedési leírás az utókor mesterembereinek.” (Kisalföld 1990. 06. 07.)

Az Aranyhajó 1958-ban (Kép: fortepan – 54563 / Lencse Zoltán)

Befejezésül egy idézet Schima Bandi az Aranyhajó­hoz mellékelt leveléből:

„Ami­kor karavellámat az „Idők” végtelen tengerére bocsá­tom, hő kívánságom, hogy az fussa be szerencsésen útját és soha törést ne szenved­jen.”

Tetszett a tartalom?

Támogsd az oldal szerkesztőit havi pár szár forintos összeggel. Ha csak 500 forinttal támogatna bennünket mindenki, aki ezt az üzenetet látja, akkor néhány nap alatt összejönne a szerkesztőség éves költségvetése.

TÁMOGATÁS

kozma.endre

Főszerkesztő // regigyor.hu

A Régi Győr nonprofit kezdeményezésként alakult meg 2010-ben. A oldal szerkesztői szabadidejükben gyűjtik, készítik napi szinten a tartalmakat.

You may also like

1 hozzászólás

  • Schmid Zoltán
    2021-07-28 at 17:43

    Jól esett volna, ha megemlítik azt a győri vállalkozót, aki 1988-ban, társadalmi munkában, felújította az Arany-hajót és életet adott a világításának is. Fény-Reklám-Technika GMK. Néhai édesapám, Schmid József és jómagam

Szólj hozzá!

öt × egy =

Kozma Endre - főszerkesztő

Pro Urbe Győr díj

Pro Urbe Győr díj

„A város szeretete, múltjának ősi történelmi hagyományainak ápolása késztette a szerkesztőket az oldal létrehozásában. Mi győriek, akik itt születtünk, itt éljük le dolgos életünket ebben a városban, naponta látjuk a képek ábrázolta városrészeket. Nap, mint nap elmegyünk előttük, mellettük, de sokszor nem is veszünk tudomást róluk. Csak amikor a képeket nézegetjük, döbbenünk meg, és vesszük észre kincset érő értékeinket, az emberek alkotta régi és új remekműveket, és csodáljuk meg városunk szépségét.”

Ha tetszik a tartalom, támogasd a szerkesztők munkáját