A Velence kávéház
1894. június 24-én nyílt meg Győr-Szigetben, a Híd utca 2. sz. alatt a Velence kávéház Lukács Gábor vezetésével.
Waldmann Ignác kávézója, amely mindössze három hónapig üzemelt, volt a Velence kávéház elődje. Waldmann úr 1894. márciusában a Győri Közlöny hasábjain hirdette meg kávéháza berendezését, mely ekkor még nem viselte a Velence nevet.
A kávéház hamar elkelt, hisz három hónappal később Lukács Gábor, az új tulajdonos már a Velence kávéház megnyitásáról értesítette a nagyérdeműt.
A kávéház egyik oldala az akkor még ott folyó Rábcára nézett, így a vendégek egy velencei csatorna partján érezhették magukat.
A romantikus környezet ellenére a kávéház kevésbé volt sikeres üzlet, emiatt a bérlők gyakran cserélődtek.
1901-ben Kerstinger Frigyes bérelte a kávéházat. A forgalom növelése érdekében még színjátszó társulatot is szerződtetett. Bár Sziget akkor még önálló település volt, Győr városa tiltakozott ellene.
A Győri Hírlap, 1901. december 29-számából:
„A szigeti orfeumok
A belügyminiszter jó indulattal van a magyar színészet iránt. Legutóbb is felhívta körrendeletileg az ország minden törvényhatóságát, hogy támogassák a magyar színészetet, mert sok annak a baja. Így például azt mondja a belügyminiszter: ne adjanak a szinház-idény tartama alatt semmiféle más társulatnak, orfeumnak, komédiának engedélyt. Mégis már napok óta játszik a szigeti „ Velence-kávéházban” egy orfeum-társulat, mely a város falain a színlapok mellett hírdeti magát. A rendőrkapitányság tegnap előterjesztést tett a tanácsnak, hogy írjon át a vármegye törvényhatóságához az iránt, hogy a Győrrel összeépült két községben Győrszigetben és Révfaluban a községek azon idő alat mig Győrött a színtársulat játszik, semmiféle társulatnak engedélyt ne adjanak. Ez az óhaj méltányos tisztességes, a jó szomszédság igényéből folyik. „
1902-ben Singer Adolf, 1903. november 1-től, az amerikából hazatért Pernitz Lajos, 1906. március 27-től Novotni Károly, 1907-ben Sulyok István bérlőkként, majd szintén 1907-ben Fodor Pál tulajdonába került a Velence kávéház.
1909. májusában Börzsey Lajos veszi meg a kávéházat, melynek a nevét Hazám kávéházra változtatja és Piroska Imre zenekarát szerződtette.
1913-ban újabb névváltoztatás; a Hazám kávéházból Szabó Béla vezetésével Otthon kávéház lett. 1917. december 30-án még Újévi üdvözlet olvasható a kávéház bérlőjétől a Népakarat újságban, ám 1918-tól már nem találtam nyomát a vendéglátó egységnek.
Felhasznált irodalom:
Torma Attila: Régi győri szállodák, vendéglők, kávéházak… Turizmus és vendéglátás (1850-1950)
A Dr. Kovács Pál Könyvtár és Közösségi Tér – Digitális könyvtár – https://edok.gyorikonyvtar.hu/