A Rát Mátyás tér
A Rát Mátyás tér a Belvárost a Radó szigeten át Újvárossal összekötő Rába Kettős híd nyugati végénél fekszik.
A tér egykori elnevezései:
Híd tér — Kossuth Lajos utca — Rát Mátyás tér.
Története:
A 19. század század végén Híd tér volt a neve. Ekkor azonban még nemcsak a mai „kis Rába” hídjának, hanem az 1908-ig a Bercsényi liget utca helyén folyó Rábca, Híd utca tengelyében volt hídjának is a hídfő tere volt. Később, 1938-ig a Kossuth Lajos utcához tartozott. Így jelölte meg ekkor a város kisgyűlése a mai nevét adó határozatában. A Kossuth Lajos utca jobb oldala ma is a 12-es számmal kezdődik.
A Rát Mátyás tér 4. sz. alatt kis kápolna áll, vele egybeépített földszintes házzal. Évszázadok óta itt volt a püspökség vámháza, ahol a Híd utca felőli egykori Rábca-hídon átkelőktől vámot szedtek.
A XIX. század végén a város is épített vámházat, az 5. szám alatt levő kis tornyos épületet. A terveket Hübner Jenő készítette.
A szépen beépített tér közepén 1937. december 12-től 1985-ig Rát Mátyás emlékműve állt.
„1937. december 12-én az Evangélikus Ifjúsági Egyesület emlékkutat emeltetett az evangélikus lelkész emlékezetére. Lakatos Kálmán (1901 – 1958) tervezte Schima Bandi (1882 – 1959) díszítőelemeinek felhasználásával.
Felirata: Az első Magyar Hírlap, a Magyar Hírmondó szerkesztőjének
Az emlékmű a háborúban megsérült.
„Az új emlékművet 1964. december 7-én avatták fel.”
Rát Mátyás (1749—1810) — a tér névadója — hírlapíró, evangélikus lelkész, Győrött született, ő indította meg és szerkesztette Pozsonyban az első magyar nyelvű hírlapot, a Magyar Hírmondót. A tér mai nevét 1938-ban kapta.
Felhasznált irodalom: Arrabona – Múzeumi közlemények 11. (Győr, 1969) Tomaj F.: Győr utcái és terei (Újváros)
Orbánné dr. Horváth Mária: Győri Emlékhelyek és köztéri alkotások – Galgóczi Erzsébet Városi Könyvtár, Győr 2001.