A győri ifjúsági ház (PSVMK)
1968. június 30-án a győri Magyar Vagon- és Gépgyár tervpályázatot hirdetett a győri ifjúsági ház (PSVMK) felépítéséhez. Tizennyolc pályamű érkezett, amelyek közül a bírálóbizottság Lőrincz Józsefnek, a Győri tervező Vállalat Ybl-díjas építészének munkáját találta legjobbnak.
A Magyar Vagon- és Gépgyár azonnal hétmillió forinttal járult hozzá az építkezés anyagi alapjához, s ezen túlmenően vállalta a beruházói feladatot is. A KISZ hat, a Megyei Tanács három, a GyÁÉV egymillió forinttal szállt be. Aztán megindult a város gyárainak, intézményeinek adományáradata. Néhány adományozó: Keksz- és Ostyagyár – 10 863 Ft, AFIT – 10 000 FT, RÁBATEXT – 66 000 Ft, GRABOPLAST – 41 000 Ft, Célgépgyár – 40 000 Ft, Húsipari Vállalat – 32 000 Ft, Baromfiipari Vállalat – 25 000 Ft, Finommechanikai Vállalat – 24 000 Ft, stb.
1970 őszén megkezdődött a kivitelezés és 1971. január 25-én Gede Jenőné, a KISZ Győr városi Bizottságának első titkára helyezte el az intézmény alapkövébe az „időkapszulát”, mely tartalmazta a makett fényképét, a tervrajzokat, különböző címletű pénzeket és az aznapi sajtótermékeket.
Az építkezés egy része társadalmi munkával valósult meg. A Vízügyi Igazgatóság végezte a földkiemelési munkálatokat, a földet az ÉPFU-sok szállították el, a CARDO Bútorgyárban készült a bútorzat egy része, A RÁBATEXT a sötétítőfüggönyöket, a GARDENIA a nylonfüggönyöket adta, a GRABOPLAST pedig az összes falikárpit és padlóburkoló anyagot. A 19 milliós épületben több mint 2 millió forintot ért a társadalmi összefogás.
Az épület három részre tagozódik. A földszinten nagyméretű aula, és az eköré csoportosuló közösségi helyiségek találhatók: presszó kerthelyiséggel, társalgók, játéktermek, próba-, illetve ülésterem.
A bejárat mellett jobbra Oross János festőművész mozaikképe fogadja a látogatót.
Az épület nyugati oldalán szép belső udvar – télikert – van, amely mint egy keretbe foglal egy meghagyott gesztenyefát.
Az aula alatt 160 személyt befogadó színházterem található.
Az emeleten 16 klub-, illetve szakköri helyiség van, valamint az irodák.
Az új győri ifjúsági házat (Petőfi Sándor Városi Művelődési Központot) 1973. március 15-én adták át.
Csenár Imre filmje a Győri Ifiház építéséről. Digitalizálás, hang Opra Vilmos.
A házat 2016 március elejére sajnos lebontották.
A poszt írásához felhasználtam a Kisalföld napilap, 1973. 03. 15-i számában található cikket.