A Vörös Fonal sporttelepe


1949 augusztusában „Győri Vörös Fonal” néven alakult meg a győri textiles üzemek sportegyesülete.

Győri Vörös Fonal néven megalakult a győri textiles üzemek szakmai csúcs egyesülete amelynek női csapata az NB I. osztályú kézilabdabajnokságban fog szerepelni.” (Nemzeti Sport, 1949. 08. 21.)

„Üdvözöljük a „Győri Vörös Fonalat”

A »Győri Vörös Fonal« nem szakszervezetünk központi lapjának Győrben megjelenő fiókújságja, hanem egy újtípusú sportegyesület, mely a győri 7000 textilmunkás érdekeit képviselve kapcsolja őket egybe a minőségi sport vonalán. A győri üzemi sportvezetők látták, hogy elszigetelten, üzemenként nem tudnak megfelelő minőségi sportot kifejleszteni, ezért elhatározták, hogy egy egyesületbe tömörítik a győri viszonylatban legjobb textiles sportolókat, kialakítva belőlük egy győri reprezentatív textiles sportegyesületet, úgyhogy a tömegsportolás tovább folytatódjék az üzemekben.
Így született meg ez az újtípusú egyesület, mely a »Vörös Fonal« nevet kapta, jelképezve ezzel a
győri textiles üzemi dolgozók öszszekapcsolódását, egy üzemi sovinizmustól mentes sportszellem kialakítását.”
(Textilmunkás. 1949. 10. 15.)

A „Vörös Fonal” sportelepe a Grábgyár mellett, a Mészáros Lőrinc utcában. (forrás: Rómer Flóris Művészeti és Történeti Múzeum – leltári szám/regisztrációs szám: XJM.F.1875)

„A győri Vörös Fonal Nyugat legsportszerűbb egyesülete

A JT Nyugati Alosztálya még 1948-ban kiírta a sportszerűségi díjat, „Fair Kupa” -t. amelyet minden évben a legsportszerűbben viselkedő egyesület kapja meg. Az elmúlt évben a Móvári lMTE részesült a megtisztelő díjban, míg ebben az évben a győri Vörös Fonalnak ítélte oda ezt a megtisztelő serleget.

A döntés helyes volt. Az egyéves múltra visszatekintő győri textiles csapat vezetői, játékosai és szurkolói is példás magatartást tanúsítottak az elmúlt bajnoki idényben.
A győri Vörös Fonal vezetői, játékosai és szurkolói nemcsak nagyszerű sportemberek, hanem politikailag is képzik magukat. Politikai fejlettségüknek köszönhetik nagyabbára azt, hogy ma példaképül lehet őket állítaní Nyugat sporttársadalma elé.
Az értékes serleget, valamint az ezzel járó érmeket csütörtökön este adta át Storch József, a JT elnöke a Vörös Fonal klubhelyiségében megtartott évadzáró vacsorán.
(Győr-Sopronmegyei Hírlap, 1950. 07. 30.)

A sporttelep az 1950-es években. (Kép: Pirityné Eszter)
(Győr-Sopronmegyei Hírlap, 1951. 01. 23.)

Az egyesület 1951 elejéig működött, majd beleolvadt Vörös Lobogó sportegyesületbe.

A sporttelep neve „Gráb SE” lett.

Részlet Győr 1958-as várostérképéről.

Tetszett a tartalom?

Támogsd az oldal szerkesztőit havi pár szár forintos összeggel. Ha csak 500 forinttal támogatna bennünket mindenki, aki ezt az üzenetet látja, akkor néhány nap alatt összejönne a szerkesztőség éves költségvetése.

TÁMOGATÁS

kozma.endre

Főszerkesztő // regigyor.hu

A Régi Győr nonprofit kezdeményezésként alakult meg 2010-ben. A oldal szerkesztői szabadidejükben gyűjtik, készítik napi szinten a tartalmakat.

You may also like

2 hozzászólás

  • Novák Krisztián
    2024-08-29 at 18:27

    Üdvözlöm,
    Nagy rajongója vagyok az oldalnak. Gratulálok a munkájához 😉
    A cikkben szereplő térképet teljes méretben nem tudná feltenni?
    Köszönöm.

    • kozma.endre
      Kozma Endre
      2024-08-30 at 15:58

      Kedves Krisztián. Sajnos nincs akkora szkennerem, amibe belefér az egész térkép.

Szólj hozzá!

2 × 2 =

Kozma Endre - főszerkesztő

Pro Urbe Győr díj

Pro Urbe Győr díj

„A város szeretete, múltjának ősi történelmi hagyományainak ápolása késztette a szerkesztőket az oldal létrehozásában. Mi győriek, akik itt születtünk, itt éljük le dolgos életünket ebben a városban, naponta látjuk a képek ábrázolta városrészeket. Nap, mint nap elmegyünk előttük, mellettük, de sokszor nem is veszünk tudomást róluk. Csak amikor a képeket nézegetjük, döbbenünk meg, és vesszük észre kincset érő értékeinket, az emberek alkotta régi és új remekműveket, és csodáljuk meg városunk szépségét.”

Ha tetszik a tartalom, támogasd a szerkesztők munkáját