A medvei átkelés


1938 november 5-én, a medvei révnél létesített pontonhídon kelt át a magyar hadsereg az első bécsi döntés (1938. november 2.) eredményeként megítélt, délfelvidéki területekre.

„Győr készül a bevonulásra
A Csallóköz ünnepi hangulatban készült a nagy eseményekre. A szomszédos Győrben ezen az éjszakán nem feküdt le senki. Boldog izgalommal jártak, keltek az emberek. Kora hajnalban pedig már valóságos népvándorlás indult a 12 kilométerre levő medvei rész felé. Átkelésre a felvonuló katonákat végig az útvonalon virágerdő sorfal várta. Minden puskacsőre, minden szekérre, minden járműre, virágeső jutott.

Nyolc óra harminc perc: a magyar parlamentair átkel a Dunán.
Félkilenc felé hirtelen néma csend borult a partokra. A magyar oldalon katonai rohamcsónak vált ki a felsorakozott pontonok, kompok és gépalkatrészek közül. A csónak orrán fehér lobogót lengetett a szél.
Szőke Endre vezérkari százados egy kürtös kíséretében indult át a Dunán és mint első magyar lépett a túlsó partra ahol eget verő éljenzés fogadta. Valósággal megrohanták a daliás magyar katonát, aki nehezen tört magának utat és indult el Medve község felé. Itt egy cseh vezérkari tiszt várta, akivel a felszabaduló területek átadásának formaságait beszélték meg.
(Magyarság, 1938. 11. 06.)

„a fehérzászlós parlamenter felvirágzott motorcsónakon megy át a Dunán Medve községbe.” (Pesti Hírlap Képes Melléklete, 1938. 11. 13.)

Nagy József (Gyöngyösszőlős, 1901. decem­ber 16. – Győr, 1984. február 26.), az MTI győri kirendeltségének a vezetője is ott volt az eseményen és fényképezőgépével dokumentálta az eseményeket. Egy 24 képes fotóalbumban maradtak fent papírképei.

A Dunántúli Hírlap tudósítása a medvei átkelésről:

Dunántúli Hírlap, 1938. 11. 06.
Középen Koller Jenő Győr helyettes polgármestere és Telbisz Miklós, Győr, Moson és Pozsony közigazgatásilag egyelőre egyesített (k.e.e.) vármegye alispánja.
Vitéz Temesy Milán altábornagy, a székesfehérvári vegyesdandár parancsnoka és tisztjei figyelik a medvei hadihíd összeállítását 1938. november 5-én.

Ez a hadihíd 1938 december elejéig állt a helyén, utána kompjárat biztosította az átkelést.

1938 december 3-án, a medvei Dunaparton öt méter magas emlékoszlopot emeltek terméskőből, melynek a felirata:

„1938. november 5. A felszabadult Felvidéket a csonka hazával összekötő első magyar hidászhíd emlékére. 101. hidászzászlóalj.“

Az emlékmű 1939 július 16-án. (Fotó: Nagy József)

Az emlékművet Tóbiás Lóránt, karpaszományos őrmester tervezte és Baum Márton hidász faragta ki.

Az albumért hálás köszönet Nagy József fiának, Nagy Tibornak.

Címkék: ,

Tetszett a tartalom?

Támogsd az oldal szerkesztőit havi pár szár forintos összeggel. Ha csak 500 forinttal támogatna bennünket mindenki, aki ezt az üzenetet látja, akkor néhány nap alatt összejönne a szerkesztőség éves költségvetése.

TÁMOGATÁS

kozma.endre

Főszerkesztő // regigyor.hu

A Régi Győr nonprofit kezdeményezésként alakult meg 2010-ben. A oldal szerkesztői szabadidejükben gyűjtik, készítik napi szinten a tartalmakat.

You may also like

Szólj hozzá!

egy × 4 =

Kozma Endre - főszerkesztő

Pro Urbe Győr díj

Pro Urbe Győr díj

„A város szeretete, múltjának ősi történelmi hagyományainak ápolása késztette a szerkesztőket az oldal létrehozásában. Mi győriek, akik itt születtünk, itt éljük le dolgos életünket ebben a városban, naponta látjuk a képek ábrázolta városrészeket. Nap, mint nap elmegyünk előttük, mellettük, de sokszor nem is veszünk tudomást róluk. Csak amikor a képeket nézegetjük, döbbenünk meg, és vesszük észre kincset érő értékeinket, az emberek alkotta régi és új remekműveket, és csodáljuk meg városunk szépségét.”

Ha tetszik a tartalom, támogasd a szerkesztők munkáját