A medvei átkelés
1938 november 5-én, a medvei révnél létesített pontonhídon kelt át a magyar hadsereg az első bécsi döntés (1938. november 2.) eredményeként megítélt, délfelvidéki területekre.
„Győr készül a bevonulásra
A Csallóköz ünnepi hangulatban készült a nagy eseményekre. A szomszédos Győrben ezen az éjszakán nem feküdt le senki. Boldog izgalommal jártak, keltek az emberek. Kora hajnalban pedig már valóságos népvándorlás indult a 12 kilométerre levő medvei rész felé. Átkelésre a felvonuló katonákat végig az útvonalon virágerdő sorfal várta. Minden puskacsőre, minden szekérre, minden járműre, virágeső jutott.
Nyolc óra harminc perc: a magyar parlamentair átkel a Dunán.
Félkilenc felé hirtelen néma csend borult a partokra. A magyar oldalon katonai rohamcsónak vált ki a felsorakozott pontonok, kompok és gépalkatrészek közül. A csónak orrán fehér lobogót lengetett a szél.
Szőke Endre vezérkari százados egy kürtös kíséretében indult át a Dunán és mint első magyar lépett a túlsó partra ahol eget verő éljenzés fogadta. Valósággal megrohanták a daliás magyar katonát, aki nehezen tört magának utat és indult el Medve község felé. Itt egy cseh vezérkari tiszt várta, akivel a felszabaduló területek átadásának formaságait beszélték meg. (Magyarság, 1938. 11. 06.)
Nagy József (Gyöngyösszőlős, 1901. december 16. – Győr, 1984. február 26.), az MTI győri kirendeltségének a vezetője is ott volt az eseményen és fényképezőgépével dokumentálta az eseményeket. Egy 24 képes fotóalbumban maradtak fent papírképei.
A Dunántúli Hírlap tudósítása a medvei átkelésről:
Ez a hadihíd 1938 december elejéig állt a helyén, utána kompjárat biztosította az átkelést.
1938 december 3-án, a medvei Dunaparton öt méter magas emlékoszlopot emeltek terméskőből, melynek a felirata:
„1938. november 5. A felszabadult Felvidéket a csonka hazával összekötő első magyar hidászhíd emlékére. 101. hidászzászlóalj.“
Az emlékművet Tóbiás Lóránt, karpaszományos őrmester tervezte és Baum Márton hidász faragta ki.
Az albumért hálás köszönet Nagy József fiának, Nagy Tibornak.