Koestlin L. és Társai győri biscuitgyár munkásotthona


A munkásotthon 1911. november 1-én adatott át rendeltetésének s a 350 munkás befogadására alkalmas helyiségeken kívül 5 lakást foglal magában.

„Nagyobbszabású terv kivitelét határozta el a Koestlin L. és Társa cég. A piskótagyárban alkalmazott 200 – 250 leány részére építtet otthont. A gyár a munkásnőinek, akiknek legtöbbje vidéki, vagy a gyártól távol lakó, s így főként télen alkalmatlan, hogy azok haza menjenek, eddig is bérelt lakásokat. Ezek a lakások semmiféle szempontból sem voltak alkalmasak.

Ezen a helyzeten változtatandó most kétemeletes házat építtet a gyár, melyben a munkásnők elhelyezést nyernek, s ahol a dél idején ebédjüket elkölthetik. Az 51’17 m. hosszú és 14’96 m. széles épület a mai Gőzmalom-téren nyerne elhelyezést és a következő beosztással építik.

Részlet Győr város 1910 körüli térképéről. 15-ös számmal a piskótagyár, fölötte a még beépítetlen Gőzmalom tér.

A pincében nyer elhelyezést egy-egy szobából és konyhából álló lakás, 2 nagy konyha, két hálószoba, két étkező és nappali tartózkodásra alkalmas terem, két nagy mosdó és fáskamra.
A földszinten a fölügyelettel megbízott raktárnok és két előmunkás részére egy 3 szobás és 2 kétszobás lakás, raktár, két nagy háló, egy kis háló, konyha, mosdó és étkező termek vannak.
Az első és második emeleten, teljesen egyforma beosztással négy nagy, és két kisebb háló, két étkezőterem, két mosdó és két konyha nyer elhelyezést.
A hálótermekben 352 ágy elhelyezésére vam megfelelő hely.
Terv szerint az építést még a jövő hónap elején meg akarják kezdeni úgy, hogy azzal szeptemberig elkészüljenek.”
(Győri Hírlap, 1911. 03. 29.)

Az új munkásotthon.

Részletes leírás az alábbi dokumentumban olvasható, mely a „Magyar Királyi Iparfelügyelők Tevekenysége 1911.” c. kiadványban jelent meg.

Pikótagyár (Képeslap 1912-ből)

Tetszett a tartalom?

Támogsd az oldal szerkesztőit havi pár szár forintos összeggel. Ha csak 500 forinttal támogatna bennünket mindenki, aki ezt az üzenetet látja, akkor néhány nap alatt összejönne a szerkesztőség éves költségvetése.

TÁMOGATÁS

kozma.endre

Főszerkesztő // regigyor.hu

A Régi Győr nonprofit kezdeményezésként alakult meg 2010-ben. A oldal szerkesztői szabadidejükben gyűjtik, készítik napi szinten a tartalmakat.

You may also like

Szólj hozzá!

öt × 1 =

Kozma Endre - főszerkesztő

Pro Urbe Győr díj

Pro Urbe Győr díj

„A város szeretete, múltjának ősi történelmi hagyományainak ápolása késztette a szerkesztőket az oldal létrehozásában. Mi győriek, akik itt születtünk, itt éljük le dolgos életünket ebben a városban, naponta látjuk a képek ábrázolta városrészeket. Nap, mint nap elmegyünk előttük, mellettük, de sokszor nem is veszünk tudomást róluk. Csak amikor a képeket nézegetjük, döbbenünk meg, és vesszük észre kincset érő értékeinket, az emberek alkotta régi és új remekműveket, és csodáljuk meg városunk szépségét.”

Ha tetszik a tartalom, támogasd a szerkesztők munkáját