Kiderült, hogy ki is volt Szebalda nővér
Szebalda nővérről, akinek emlékét egy oszlop őrzi az 1945-ös bombatalálat helyén Győrben, a valamikori Szentháromság-kórház udvarán, a Zrínyi utcában.
Pozsgai Kitti, a Kisalföld újságírójának kutatásai révén kiderült, hogy pontosan kinek állít emléket ez az oszlop.

„Étének utolsó pillanatáig a sebesültekért küzdött és imádkozott.
Amikor a légiakna felrobbant, az óvóhely ajtajában állt. Be akart rajta lépni, de már nem tudott. Az ajtóból kiszakadt darab derékon szúrta, és néhány óra múlva meghalt. Ő volt Szebalda nővér, akinek emlékét egy oszlop őrzi az 1945-ös bombatalálat helyén Győrben, a valamikori Szentháromság-kórház udvarán, a Zrínyi utcában. Bár nevét rangos egészségügyi díj viseli, eddig nem volt róla túl sok információnk.”
„A kórház vezetősége évtizedeken át minden évben megkoszorúzta az emlékoszlopot, a Kisalföld rendszerint be is számolt az eseményről, Szebaldáról azonban mindvégig csak ugyanaz az egy utalás jelent meg: „aki az 1945. március 20-i bombatámadás következtében megsebesült, majd röviddel később elhunyt”.”
A teljes cikk, Pozsgai Kitti szerkesztő / újságíró (Kisalföld) tollából az alábbi képre kattintva olvasható:
A cikk a kisalfold.hu oldalon is olvasható
Képgaléria a Szentháromság kórház nővéreiről, betegeiről és orvosairól.
Kérjük a kedves olvasókat, ha felismernek valakit, jelezzék felénk!
E-mail címek: [email protected] és [email protected]







Kulcsár László újságírótól:
„Nekem közvetlen családi élményem van az apáca halálával kapcsolatosan, tekintettel arra, hogy amikor a halálos szilánk érte, éppen unokaöcsémet, Rácz Sándort (*1945. március 20.) tartotta a karjában, amint hozta vissza a keresztvíz alól. Amikor Szebalda nővér összerogyott, arra még volt ereje, hogy a csecsemőt épségben megtartsa, mert magához szorította, így Sanyikának nem esett baja. Sajnos, Sanyi két éve már nincs közöttünk, meghalt. Évtizedekig rendőr volt Győrött, mindenki kedvelte a közvetlenségéért, segítőkészségéért, csak a csibészek rettegtek tőle, mivel hatalmas volt a tenyere meg az ereje is. Ha kellett, hát, használta is. Egyébként sokáig csak a családban élt az önfeláldozó apácanővér legendás alakja. Rácz Sanyi keresztanyja egyébként édesanyám, Kulcsár Lászlóné Rácz Irén volt, ő egy kicsit lemaradva lépett volna be az ajtón. Szebalda nővér gyorsabb volt a babával a kezében… Jó szívvel és tisztelettel emlékezik rá a családunk.” – köszönjük hogy megosztotta velünk a történetet.