Tülekedés az árpadaráért
1916 májusára nehezen beszerezhető lett az árpadara a fogyasztók és az állattartók nagy bosszúságára.
Az első világháború második évében az alapvető élelmiszerekből már hiány mutatkozott. 1916 májusára pl. nehezen beszerezhető lett az árpadara is a fogyasztók és az állattartók nagy bosszúságára. A Széchenyi téri Jankovits boltban sorsolás alapján lehetett árpadarához jutni.
A Győri Vasárnapi Újság, 1916. május 28-i számából:
„Lutri az árpadarával
A kukorica és árpadara mostanában nehezen megszerezhető portéka. Kisebb exisztenciák, akiknek igen nagy része disznó és baromfitartásból élt, órákhosszat ácsorognak a Jankovics-féle lisztüzletben, hogy egy kis sertés, vagy baromfi eleséghez jussanak. Keseregve, sírva kérik az üzletvezetőt és a bolti kiszolgálókat egy kis árpadara vagy kukorica kiszolgálására legnagyobbrészt azonban eredménytelenül.
A disznó és baromfi eleség elenyésző kvantuma csak igen minimális százalékkal elégítheti ki a keresletet, és így a Jankovics-féle árpa és kukorica monopolium úgyszólván a legkisebb exisztenciák kenyérkeresetét teszi lehetetlenné a Jankovits-féle lisztüzletben elfecsérelve drága idejűket unos-untalan eredménytelenül ostromolják a kiszolgálókat, azzal a kérelemmel fordulnak hozzánk, hogy ezen exisztenciális érdekeik ellen irányuló állapotok orvoslására hívjuk fel az illetékesek figyelmét is, egyben arra kérik az u. n. közélelmezési hatóságot, hogy az állatok etetésébe is szenteljen némi figyelmet, elvégre a sertés és baromfi nemcsak üzleti spekulációra de emberi táplálékul is szolgál.
E nagy fontosságú állateleséget egyes külvárosi üzletek útján minden állattartó részére hozzáférhetővé kellene tenni, mert az e tekintetben megnyilvánuló nagy keresletetet egy üzlet képtelen lebonyolítani. Az árpa monopóliuma mai rendszere valóságos szerencsejátékot űz, elég helytelenül az álattartó rovására.
Lutri cédula dönti el, hogy ki juthat eleséghez. Akinek a neve vagy száma szerencsésen kerül ki a Jankovich-féle urnából az kap árpadarát, a többi éhen dögölhet. E szerencsejáték ellen talán mégis tehetne valamit a közélmezési ügyosztály, hogy ne a vak véletlenre bizassék élőlények exisztenciális sorsa. Különben is úgy tudjuk, hogy a kis emberek ellen irányuló lutrijátékot annak idején maga a kormány az ebből eredő óriási jövődelme dacára is kénytelen volt
beszüntetni, mert a lutri tudvalevő sok ember exisztenciáját tette tönkre.”
A „Tülekedés az árpadaráért, 1916.” c. kép a Rómer Flóris Művészeti és Történeti Múzeum tulajdona.