Meinl üzlet Győrben


Meinl Gyula 1910 novemberében nyitotta meg győri fióküzletét a Baross úton.

„— Kávé-próbafőzés. Szombaton, 1910. november 27-én és következő napokon újonnan nyitott fióküzletemben Győr, Baross-út 11. sz. Győri Első Takarékpénztár palotájában kávé-próbafőzés lesz. Tisztelettel meghívom a t. c. közönséget, hogy délelőtt 10 órától kezdve az ingyenes próba-mintákat megízlelni szíveskedjék, hogy így pörkölt kávém kiváló minőségéről meggyőződhessek és a helyes elkészítésre nézve is tájékozódhassak. (Gyermekek csak felnőttek kíséretében kaphatnak próba-mintákat.) Kérjen árjegyzéket: Meinl Gyula kávébehozatal.” (Győri Újság, 1910. 11. 27.)

Meinl Gyula üzlete a Baross út 11. sz. alatt. (Képeslaprészlet)

10 év múlva költözni kényszerült. Az új cím: Andrássy (ma Bajcsy-Zsilinszky) út 29.

Hírdetés a költözésről. (Győri Hírlap, 1920. 12. 23.)

Másfél év elteltével, 1922 nyarán újabb helyre, a Király utca 10. szám alá költöznek.

Győri Hírlap, 1922. 07. 05.

1932-ben a felújított Baross út 9. – Kazinczy utca sarokház földszintjét foglalja el az üzlet.

„— A Meinl-cég új üzlete a Baross-úti modern bérpalotában. A fejlődő, nagyvárosiasodó Győrnek egyik kellemetlen szépséghibája volt a Baross-út és Kazinczy-utca sarkán, a város legszebb és legforgalmasabb helyén omladozó-romladozó régi bérház, amelyik a fejlődő Baross útnak modern vonalát szinte megtörte és évtizedekkel lökte vissza. Ezt a szépséghibát orvosolta most az a jelentős építkezés, amely a régi romladozó ház helyébe Adler Manó épitész-mérnök tervei alapján, a győri ipar kitűnő munkájával, pompás, modern palotát varázsolt. Az épület külső megjelenését – mely egymagában is a fejlődő Győrnek egyik szerves hozzátartozójává teszi ezt az új palotát s szépértéküvé színesíti a Meinl Gyula r.-t. győri fióküzletének elhelyezése. Győr városa, kereskedőinek és iparosainak buzgalmából eddig is bővelkedett szép üzlethelyiségekben, de a Meinl-cégnek ez az üzlete, az eddigi kereteken túlhaladóan, egyesíti mindazt, amit a modern üzletberendezés, szépség, ízlés és praktikusság szempontjából produkálhat. Az üzlet berendezési munkái újabb elismerő levele a győri iparosság munkatudásának. A szépvonalú, gondos elkészitésű portálé és belső üzleti berendezés munkája Pápay Béla asztalos hozzáértését, a világítási berendezés elkészitése pedig a Békés és Fuchs céget dicséri, amelyik itt is, de a többi üzlethelyiségben és az egész házban is ezt a munkát ügyes ízléssel és alapossággal végezte el. Az épület összes lakatosmunkáját a munkájáról előnyösen ismert Fejér István lakatos cég szállitotta. A kirakatok vasalása, az ablakvasalások, az épület lakatosmunkái, valamint a Meinl-cég üzletében végzett különleges, finom vasmunkái bizonyítják a cég gondos és finom munkáját. Joggal kíván elismerést Grünwald lstván asztalosmester kitűnő munkája is amelyik a többi üzlethelyiség portáléjának megépítésével tökéletes összhangba hozta azt a hatást, mellyel a ház külső képét a MEINL-cég üzletével egy nívóra emelte.” (Győri Hírlap, 1932. 10. 23.)

Hírdetés az áthelyezésről. (Dunántúli Hírlap, 1932. 10. 21.)
A győri Meinl üzlet eladótere az 1930-as években (forrás: Józsa Tamás)
Meinl Gyula üzlete a Baross út – Kazinczy utca sarkon 1945-ben. (forrás: MKVM
leltári szám/regisztrációs szám: KF_71_63_1)

1952-ben, az államosításkor a bolthálózat magyar tulajdonba került. Röviddel ezután megalapították a Csemege Kereskedelmi Vállalatot. A győri üzlet a Csemege Élelmiszerkereskedelmi Vállalat 113. sz. boltja nevet kapta.

Tetszett a tartalom?

Támogsd az oldal szerkesztőit havi pár szár forintos összeggel. Ha csak 500 forinttal támogatna bennünket mindenki, aki ezt az üzenetet látja, akkor néhány nap alatt összejönne a szerkesztőség éves költségvetése.

TÁMOGATÁS

kozma.endre

Főszerkesztő // regigyor.hu

A Régi Győr nonprofit kezdeményezésként alakult meg 2010-ben. A oldal szerkesztői szabadidejükben gyűjtik, készítik napi szinten a tartalmakat.

You may also like

Szólj hozzá!

négy × négy =

Kozma Endre - főszerkesztő

Pro Urbe Győr díj

Pro Urbe Győr díj

„A város szeretete, múltjának ősi történelmi hagyományainak ápolása késztette a szerkesztőket az oldal létrehozásában. Mi győriek, akik itt születtünk, itt éljük le dolgos életünket ebben a városban, naponta látjuk a képek ábrázolta városrészeket. Nap, mint nap elmegyünk előttük, mellettük, de sokszor nem is veszünk tudomást róluk. Csak amikor a képeket nézegetjük, döbbenünk meg, és vesszük észre kincset érő értékeinket, az emberek alkotta régi és új remekműveket, és csodáljuk meg városunk szépségét.”

Ha tetszik a tartalom, támogasd a szerkesztők munkáját