A fekete elefánt


A fekete elefánt a Tejfeles (Dr. Kovács Pál) utcai Kojanitz-féle fűszerkereskedés cégére volt az 1880-as évektől.

A fűszerkereskedés első hírdetését a Szabad polgár, 1874. 12. 10-i számában találtam meg:

Fűszerkereskedés az „Elefánthoz”

Jelenleg a Rómer Flóris Művészeti és Történeti Múzeumban található az elefánt cégér. Tőlük ezt a leírást kaptam: „az elefánt nincs jó állapotban, kilyukadt pár helyen. C.64.8.1.a leltári száma. 1963-ban az Ingatlankezelő Vállalat adta át a múzeumnak. A Dr. Kovács Pál u. 5.  sz. házon, az első üzlet ablaka felett állott. Itt látható a 3638.sz.fényképen is.

A Dr. Kovács Pál utca az 1910-es években. Jól látszik az elefántos cégér. (forrás: Rómer Flóris Művészeti és Történeti Múzeum, leltári szám/regisztrációs szám: XJM.F.3638)

A cégér 1882. február hó 23-án kiállított számla szerint KOJANITZ MIHÁLY özvegyéé volt, kinek itt fűszer, anyag, festék és déligyümölcs kereskedése és pálmaolajjal készített fénymáz gyára volt. 1940-táján a KAZINCZY F. u. 3. sz. ház kapuja fölé helyezték. Ott  nem üzleti cégér volt.”

1898-ban Csóka Ferenc veszi át az üzletet.

Dunántúli Hírlap, 1898. 01. 16.

1928-ban a tej- és tejtermékek piacát a Nefelejcs utcába helyezték át. Ez a költözés érintette Kojanitz féle üzletet is.

„A NefeIejts ulcai piacteret megnyitják
A város tanácsának közigazgatási ügyosztálya értesíti a város közönségét, hogy a tej és tejtermékek piacát augusztus 1-én, szerdán a Kovács Pál-utcából (Tejfölös közből) áthelyezik a Nefelejts-utcába, a Magyarispita háta mögé a piacáthelyezéssel megszűnik a Kovacs Pál-utcában hetivásárok alkalmával tapasztalt ember- és árutorlódás. Megszűnik hát az öreg Tejfölös-köz évszázados romantikája. Kiköltözött már onnan a Kojanitz-üzlet, elefántos cégérével, pálmaolajjal készített fénymázával. Elindulnak onnan a tejeskannás Mili Márik, a harmatos répalevélbe takart falusi vajak, a mutató-ujjakkal kóstolgatott tejfölök.”
(Győri Hírlap, 1928. 08. 01.)

A Dr. Kovács Pál utca 1920 körül. (Fotó: Glück József /  Dr. Kovács Pál Könyvtár és Közösségi Tér – NM112_Gyor_Virag-koz)

Csokonai Vitéz Mihály (a költő leszármazottja) a Dunántúli Hírlap 1929. 07. 28-számában emlékezett meg a fekete elefántról:

A ‘Fekete Elefánt’ mindmáig ott lógatja hosszú ormányát a Dr. Kovács Pál utcában levő Varga-féle ház homlokterén, a Kasper Alajos sütőmester boltja fölött. Kojanitz T. Z. régi győri kalmár fűszer és gyarmatáru boltja volt valaha a péküzlet helyén. A fekete elefánt gyártotta a legjobb suvikszot, már mint a »huszár fénymázt«, amellyél az egész országban minden jó magyar ember fényesre pucolta a rogyósszáru csizmáját vagy a »cuggos« topánkáit. A hegyesvégű lúdtollal hadakozott dr. Kovács Pál első magyar győri újságíró, aki a fekete elefántos házban lakott (emléktábla örökítette meg), nagy reklámot is csinált az első magyar suviksznak az ő tekintélyes újságjában, a Hazánk-ban. A »Kojanitz suviksznak« ma is jó márkája van a közforgalomban.”

„Az „elefánt” néhány évvel ezelőtt eltűnt.” – írta Valló István a Győr ismertetése és tájékoztatója, 1930-ban megjelent könyvében.

Az 1940. körül a Kazinczy utca 3. számú ház homlokzatára került.

A következő képen az elefánt már párhuzamosan áll a falsíkkal. Sajnos erről sem találtam adatot, miért fordították el.

A Kazinczy utca 3. sz. ház az elefánttal 1960 körül.

1961-ben a helyi újság arról írt, hogy visszakerül az elefánt az erdeti helyére:

„Visszatér az elefánt a Kovács Pál utcába” (Kisalföld, 1961-03-09.)

Végül mégsem került vissza, 1963-ban a múzeum kapta meg.

A Fekete elefánt a múzeumban. (Leltári száma: C.64.8.1.)

A segítségért köszönet Szalai Zsoltnak a Rómer Flóris Művészeti és Történeti Múzeum munkatársának.

Az idézett újságcikkek a Dr. Kovács Pál Könyvtár és Közösségi Tér digitális gyűjteményéből származnak.

Tetszett a tartalom?

Támogsd az oldal szerkesztőit havi pár szár forintos összeggel. Ha csak 500 forinttal támogatna bennünket mindenki, aki ezt az üzenetet látja, akkor néhány nap alatt összejönne a szerkesztőség éves költségvetése.

TÁMOGATÁS

kozma.endre

Főszerkesztő // regigyor.hu

A Régi Győr nonprofit kezdeményezésként alakult meg 2010-ben. A oldal szerkesztői szabadidejükben gyűjtik, készítik napi szinten a tartalmakat.

You may also like

Szólj hozzá!

tizenhárom + húsz =

Kozma Endre - főszerkesztő

Pro Urbe Győr díj

Pro Urbe Győr díj

„A város szeretete, múltjának ősi történelmi hagyományainak ápolása késztette a szerkesztőket az oldal létrehozásában. Mi győriek, akik itt születtünk, itt éljük le dolgos életünket ebben a városban, naponta látjuk a képek ábrázolta városrészeket. Nap, mint nap elmegyünk előttük, mellettük, de sokszor nem is veszünk tudomást róluk. Csak amikor a képeket nézegetjük, döbbenünk meg, és vesszük észre kincset érő értékeinket, az emberek alkotta régi és új remekműveket, és csodáljuk meg városunk szépségét.”

Ha tetszik a tartalom, támogasd a szerkesztők munkáját