A bencés csónakház
A bencés gimnázium regattaegyesülete a Rába partján, a szeminárium előtt, csónakházat építtetett 1926-ban.
„— A gimnázium regattaházának építése.
Megemlékeztünk régebben arról, hogy a bencés gimnázium regattaegyesülete a Rába partján, a szeminárium előtt, csónakházat épít. Az akkori terv szerint betonalapra épített faházat szándékoztak építeni. A legutóbb azonban sikerült olyan megoldást találni, amely az eredetinél lényegesen jobb. Az új terv szerint bástyaszerűen kiképzett csinos, állandó kőház épül.
Tágas csónakház, kényelmesen fölszerelt mosdóhelyiség is lesz a csónakházban, amelynek igen
praktikus, tetszetős tervét Marschall Béla építész készítette, önzetlen szívességgel. A csónakház építését tegnap megkezdték és minden valószínűség szerint június folyamán be is fejezik.” (Győri Hírlap, 1926. 05. 08.)
„— Figyelmeztetés a gimnáziumi csónakház építőihez.
A püspökvár alatt most épülő gimnáziumi csónakház építésével kapcsolatban levelet kaptunk, amelynek írója arra kér minket, hogy figyelmeztessük az illetékes köröket, hogy mióta az építkezés megkezdődött, majdnem naponta meg lehet állapítani hogy az épület előtti part szakadoz. Ajánlatosnak tartja a levél írója, hogy mielőbb gondoskodjanak a part biztosításáról s építsenek be a mederbe köveket. Szükségesnek tartja a vízépitészet terén gyakorlott szakértők véleményének kikérését, hogy a nagyobb veszedelmet idejében el lehessen kerülni, mert a víz folyásának a szeszélye kiszámithatatlan.” (Dunántúli Hírlap, 1926. 06. 09.)
„Elkészült a főgimnázium regattaháza.
— A Dunapart kiépítése. Győr, szept. 17.
Az új révfalui híd építésével új élet kezdődik a Duna partján.
A város, amint ismeretes, a hídépítésen kívül jelentékeny költséget szánt a Duna partjának kiépítésére is, a püspökvár és a szeminárium környékén.
Ez a partrész valóságps kis sporttelep lesz.
Ott virít az Iparosok Csónakázó Egyesületének piros tetős, igen csinos klubháza.
A csónakház előtt, a Rábán, a különböző fajtájú csónakok egész serege bizonyítja, hogy ez az egyesület rövid fönnállása óta is már igen eleven életet él.
Az iparos csónakház mellé építik a győri sporthorgászok a tavasszal halászpavillonjukat. Tovább a főgimnázium csónakházának építkezése körül már az aszfaltozó masina gőzölög. A ház már elkészült.
Fojtényi Emil bencéstanárral, a főgimnáziumi csónakázó egylet vezetőjével ma megnéztük a legfiatalabb győri regatta-klubházat.
Még munkások járnak körülötte, csinosítják, simogatják, amint mondani illik az utolsó simításokat végzik .
A legifjabb csónakház bizony lepipálta az öregeket a praktikusság dolgábán. Nagy csónakterme olyan tágas, amilyen egyik győri egyesületnek sincs. Öltözők, fürdőszoba, tanári szoba, szertár, mind az építész és az evezős gyakorlat sok tapasztalatának fölhasználásával készült. Az egyik tágas nagyteremben a cserkészek is otthont kapnak.
A rozsdavörös palatetőt alig rakták föl, még el sem késiült a klubház, máris alapos tűzpróbát állott ki. Két hónapig tartó, igen magas vízállás ostromolta a falakat, de a házba nem tud beférkőzni az árvíz. Hanem az épitőmunkát abba kellett hagyni, ezért nem lehetett az eredeti terv szerint Péter-Pálkor megtartani a házavatást. Most már alighanem elmarad az avatás tavaszra.
Pompás hely lesz a Rába fölé ugró 46 négyzetméteres nagy emeleti terrasz, ahonnan a Duna—Rába torkolat vidékére nyílik kilátás.
Lelkes, szép munka volt a csónakhoz megteremtése, amelyben a legegészsegeebb sport kapott méltó hajlékot. Marschall Béla építész díjmentesen készítette el a klubház kitűnő terveit, az építés munkájánál pédig csak a kiadásokat számította föl. A kultuszminisztérium, Győr városa, jelentékeny támogatásukkal segítették az építkezést, amelynek gondolatát Komonczy Gáspár igazgató és Fojtényi Emil bencéstanár propagálták addig és olyan lelkesedéssel, amíg valóság nem lett belőle.” (Győri Hírlap, 1926. 09. 18.)
1956-tól Pedagógus csónakházként funkcionált.
„A Pedagógus Szakszervezet, külön erre a célra alakított brigádja hónapok óta lelkes munkával fáradozik a csónaktelep építésén. A régi, sivár környezetet szinte újjávarázsolták, az épületet átalakították és tatarozták, a területet parkosítják, gyermekmedencét és homokozót építenek. Már elkészült az épület melletti részen a műkővel borított tánchely és az esti előadások megtartására alkalmas terület. A csónakház előtt elterülő részen tenisz és röplabdapályákat készítenek.” (Győr-Sopronmegyei hírlap, 1956. 05. 23.)
A Pedagógus csónakház avatására 1956. 07. 14-én került sor.
1983-ban már romos állapotban volt az épület.
„Az Épfu eredetileg a kezelésébe kapott területen a bencés csónakház felújítását kérte, de ezt elutasították, mert a terv városrendezési szempontokba ütközött.
Végül elvállalta a csónakház lebontását, s egyben azt is, hogy hajlandó — megfelelő szakmai útmutatás mellett — rendbe hozni a várfal hibás részeit, és gondoskodik a karbantartásáról is.” (Népszabadság, 1983. 02. 10.)