A Rába cukrászda


1952-ben nyílt meg a Baross (akkori nevén Lenin) út 26. sz. alatt a Rába cukrászda, a „Kis Rába”.

A Rába cukrászda az 1952-ben alakult „Vörös Csillag Vendéglátó Vállalathoz” tartozott.

1945 után az épületben a Magyar Nők Demokratikus Szövetségének a Győr-Sopron megyei titkársága működött.

A Baross (Lenin) út 26. az 1940-es évek végén.

Rövid idő alatt a Rába cukrászda nagy népszerűségre tett szert.

„A VÖRÖS CSILLAG Étterem és eszpresszó, a Rába-cukrászda immár fogalommá vált Győrött. — Gyerünk egy feketére a Vörös Csillagba—invitálják egymást az ismerősök. — A Vörös Csillagban ebédelek — mondják a dolgozók. A fagylaltozók szívesen keresik fel a Rába-cukrászdát.” (Győr-Spronmegyei Hírlap, 1956. 06. 22.)

A Rába cukrászda személyzete 1960 körül.

„Tatarozzák a Rába cukrászdát
Április elején, a győri napok, után kerül sor a győri Rába cukrászda tatarozására. A tatarozás a városszépítési terv keretében történik, ezért bizonyos külső át alakításokat is végez a Győri Ingatlankezelő Vállalat. Például a bejárati ajtót középre helyezik és a Bajcsy Zsilinszky utcai oldalon lévő ablakokat is másképp, illetve beljebb helyezik majd el.
A terv szerint a rendbehozott cukrászdában korszerű, műbőrrel bevont támlás székeket helyeznek el. Ha a »keretből« futja, akkor a székekhez illő, üveglapos asztalkákat is beszerez a Royal Szálloda Vállalat vezetősége.
A tatarozás ideje alatt a Rába cukrászda a Royal Szálló utcai éttermébe költözik.”
(Kisalföld, 1958. 03. 15.)

„Rövidesen megnyílik az átalakított Rába cukrászda
Gyors ütemben folyik Győrött a Rába cukrászda átalakítása.
Középre helyezik át a bejáratot, hogy a vendégeket ne érje hideg, amikor az ajtó nyílik. A bejárat fölé rejtett világítást helyeznek. Átaranyozzák a csillárokat, kicserélik a tükröket. Az átalakítás után egy ventilátor helyett kettő fogja tisztítani a levegőt. Az átalakított presszóba 110 műbőrborítású szék érkezik, hozzávaló asztalokkal.
Az eszpresszónak a külseje is impozáns lesz. Műkő borítást kap. Május 10-én ismét be lehet térni a Rábába egy feketére.”
(Kisalföld, 1958. 05. 06.)

„Tegnap délelőtt 11 órakor újból megnyílt az újjáalakított Rába cukrászda. A Rába eddig is a város egyik leglátogatottabb és legszebben berendezett cukrászdája volt. Az átalakítás után elvitathatatlanul az első helyre került a győri presszók között. Berendezése szép, korszerű, olyan, hogy Budapest bármelyik cukrászdájával felveszi a versenyt.” (Kisalföld, 1958. 05. 11.)

1962 elején újabb átalakítás.

Kisalföld, 1962. 04. 06.
A Rába cukrászda az1962-es átalakítás után. (forrás: MKVM – leltári szám/regisztrációs szám: VF_11096)
Három felszolgáló hölgy 1973-ból. „a bal oldali hölgy Farkasné Margit középső Kollár Mária később Fejesné harmadik Varga Éva felíró” (forrás: https://www.deutschefotothek.de/documents/obj/80412370)

„Megszépült a Rába cukrászda. Tegnap újból megnyílt Győrött a Lenin út 26. szám alatti Rába cukrászda. A bútorokat új huzattal vonták be. A falakat átfestették, Ízléses szőnyegeket helyeztek el. A teljes felújítás mintegy 100 000 forintba került.” (Kisalföld, 1975. 01. 28)

A cukrászda 1979-ben (forrás: Tahin Gyula)

1979-ben terasszal bővült a cukrászda.

„Győr valaha hires volt sok kerthelyiséggel rendelkező kisvendéglőjéről, és szép teraszairól. Sajnos erről csak múlt időben beszélhetünk, mert jelenleg alig találunk ilyeneket a megyeszékhelyen. A Hungarholels Vállalat most új, szép terasszal gazdagította Győrt, mert pénteken reggel megnyitotta Győrött, a Lenin úton a Rába cukrászda előtti színpompás teraszát. Negyven személyt tudnak egyszerre ott kiszolgálni. Virágtartó kőbölcsők, színpompás napernyők teszik szebbé Győr belvárosának új színfoltját. Reméljük, a szép virágok és napernyők nem lesznek garázdaság áldozatai. Megóvásukra már előre felhívjuk az illetékesek figyelmét.” (Kisalföld, 1979. 04. 15.)

A cukrászda terasza (forrás: Nagy Ferenc)
Kisalföld, 1979. 08. 14.

Tetszett a tartalom?

Támogsd az oldal szerkesztőit havi pár szár forintos összeggel. Ha csak 500 forinttal támogatna bennünket mindenki, aki ezt az üzenetet látja, akkor néhány nap alatt összejönne a szerkesztőség éves költségvetése.

TÁMOGATÁS

kozma.endre

Főszerkesztő // regigyor.hu

A Régi Győr nonprofit kezdeményezésként alakult meg 2010-ben. A oldal szerkesztői szabadidejükben gyűjtik, készítik napi szinten a tartalmakat.

You may also like

Szólj hozzá!

2 × kettő =

Kozma Endre - főszerkesztő

Pro Urbe Győr díj

Pro Urbe Győr díj

„A város szeretete, múltjának ősi történelmi hagyományainak ápolása késztette a szerkesztőket az oldal létrehozásában. Mi győriek, akik itt születtünk, itt éljük le dolgos életünket ebben a városban, naponta látjuk a képek ábrázolta városrészeket. Nap, mint nap elmegyünk előttük, mellettük, de sokszor nem is veszünk tudomást róluk. Csak amikor a képeket nézegetjük, döbbenünk meg, és vesszük észre kincset érő értékeinket, az emberek alkotta régi és új remekműveket, és csodáljuk meg városunk szépségét.”

Ha tetszik a tartalom, támogasd a szerkesztők munkáját