A Budai úti víztorony felújítása 1969-ben


A Budai úti víztornyot 1883-84-ben építetette Koller János helyi építőmester a Győri Vízvezetéki Rt. megbízásából.

A víztorony 1884-ben. (Forrás: Pannon-Víz archívum)

 A felső faburkolatát 1919-ben hengeresre cserélték. 

„Új köntöst kap a víztorony
Tatarozzák Győrben a Mártírok úti víztornyot. A megyei Víz- és Csatornamű Vállalat körülbelül 600 000 forintot költ e munkára. Egy méterrel emelik a tartály magasságát, a korhadt farészeket kicserélik, külső burkolatát felújítják.”
(Kisalföld, 1969. 09. 17.)

A felállványozott víztorony 1969. november 2-án. (Fotó Nagy József)

2008 tavaszától egy bevásárlóközpont neve olvasható a víztorony faburkolatán.

„a toronyra pedig nemrégiben rákerült a neve, miután a város közgyűlése városképi szempontokat figyelembe véve azt jóváhagyta. Más reklám a tornyon nem helyezhető el. Az érem másik oldala – s ezen lehet vitázni -, hogy a várostörténeti szempontból értékes terület megmentése megér-e ennyit. Hiszen gyakorlatilag hirdetőoszlopként funkcionál a jövőben a víztorony, ami Gyárváros képéhez éppúgy hozzátartozott, mint egykoron a szomszédos Rába-telephely. A múltból lassan nem marad semmi, s ez nem csupán azon múlik,hogy kap-e egy épület örökségvédelmi plecsnit, vagy sem.” (Kisalföld, 2008. 03. 21.)

Tetszett a tartalom?

Támogsd az oldal szerkesztőit havi pár szár forintos összeggel. Ha csak 500 forinttal támogatna bennünket mindenki, aki ezt az üzenetet látja, akkor néhány nap alatt összejönne a szerkesztőség éves költségvetése.

TÁMOGATÁS

kozma.endre

Főszerkesztő // regigyor.hu

A Régi Győr nonprofit kezdeményezésként alakult meg 2010-ben. A oldal szerkesztői szabadidejükben gyűjtik, készítik napi szinten a tartalmakat.

You may also like

Szólj hozzá!

tizenegy − hat =

Kozma Endre - főszerkesztő

Pro Urbe Győr díj

Pro Urbe Győr díj

„A város szeretete, múltjának ősi történelmi hagyományainak ápolása késztette a szerkesztőket az oldal létrehozásában. Mi győriek, akik itt születtünk, itt éljük le dolgos életünket ebben a városban, naponta látjuk a képek ábrázolta városrészeket. Nap, mint nap elmegyünk előttük, mellettük, de sokszor nem is veszünk tudomást róluk. Csak amikor a képeket nézegetjük, döbbenünk meg, és vesszük észre kincset érő értékeinket, az emberek alkotta régi és új remekműveket, és csodáljuk meg városunk szépségét.”

Ha tetszik a tartalom, támogasd a szerkesztők munkáját