A győri Székeskáptalan bérháza
A győri Székeskáptalan 1931-ben egy bérházat építtetett a Jedlik Ányos utca 2-4-6-8. számú telkeken.
A győri Székeskáptalan két lakóház építési terveire hirdetett pályázatot 1930. novemberében. Az egyik ház egyemeletes magánház, a másik kétemeletes bérház üzlethelyiségekkel és 2—3 szobás lakásokkal. Az egyemeletes ház tervére első díjul 250 pengőt, második díjul 150 pengőt, a kétemeletes ház tervére pedig első díjul 700 pengőt, második díjul 400 pengőt tűzött ki. Pályázati határidő letelte 1930. december 1. déli 12 óra volt.
A pályázat nyertese Marschall Béla győri építőmester lett.
A régi házak bontására szintén versenytárgyalást írtak ki.
„Versenytárgyalási hirdetmény.
A Győri Székeskáptalan a tulajdonát képező Káptalandomb 17. és 19., valamint a Jedlik Ányos utca 2, 4, 6. és 8. sz. telken lévő régi lakóházak lebontására, illetve a bontásból kikerült anyagok megvételére nyilvános írásbeli versenytárgyalást hirdet.
A zárt és lepecsételt borítékban elhelyezett ajánlatok legkésőbb folyó évi február hó 20-án déli 12 óráig a Székeskáptalan Gazdasági Hivatalában, Káptalandomb 5. sz, benyújtandók, ahol az ajánlati űrlap és részletes feltételek is beszerezhetők.
Győr, 1931. február hó 4-én.
Dr. Balics Lajos, nagyprépost„ (Dunántúli Hírlap, 1931.02.05.)
A házak lebontása után még a tavasszal megkezdődött a kétemeletes bérház építése, melyre 300.000 pengőt irányoztak elő.
„Épitkezés miatt áthelyezte üzletét Kuster Jenő vendéglős.
A Székeskáptalan építkezései miatt Kuster Jenő vendéglős Jedlik Ányos utca 6. szám alatti vendéglőjét, amely 63 év óta van a Kuster család birtokában, Kossuth Lajos utca 136-os számú saját házába helyezte át. Az új helyiségét 29 én, vasárnap adják át a forgalomnak. Érdekes, hogy a bezárt vendéglő lakóház tartozékában néhai Kuster Béla hét gyermeket nevelt az élet számára, közöttük a mostani vendéglőst is. Eddigi vendégeitől ezúton is búcsút vesz az újvárosi viszontlátás reményében.” (Dunántúli Hírlap, 1931.03.27.)
Az építkezéssel gyorsan haladtak. Júliusban már tető alatt volt a ház.
„A székeskáptalan bérházának bokrétaünnepe.
Hangulatos, szép bokrétaünnepséget rendezett tegnap délután a győri Székeskáptalan bérházának munkásserege abból az alkalomból, hogy a hatalmas, művészi szépségű palota tető alá került.
Az ünnepségen megjelent Balics Lajos, dr. nagyprépost Zalka László dr. prelátuskanonok, Czingraber Lajos prépostkanonok, Marschall Béla építész, a bérház építője és a Dunántúli Hírlap munkatársa.
Marschall Béla lendületes szép szavakkal üdvözölte a káptalant és köszönte meg, hogy ezekben a súlyos időkben 120 munkásnak adott kenyeret.
Isten áldását kérte a Székeskáptalan tagjaira, az építő munkásokra és az épületre.
Mikó Sándor kőműves a munkások nevében üdvözölte a káptalant és köszönte meg a munkaalkalmat.
Az elhangzott beszédekre Balics Lajos dr. nagyprépost válaszolt.
— Nagy örömünkre szolgált, hogy az építkezést megkezdhettük — mondotta. — A káptalan jövedelmezőbb vállalkozásba is kezdhetett volna, de az volt az elv, hogy segíteni kell a nehéz időben és kenyeret kell adni a munkásságnak.
— Testvérek között érzem magamat az önök körében.
— A Szentírásban az áll: ha az Isten nem építi a házat, hiába fáradozik azon az ember. Az Isten megsegített bennünket, a ház felépült. Köszönöm önöknek a becsületes munkát. Isten áldja meg valamennyiüket.
A nagy éljenzéssel fogadott beszéd után a nagyprépost és a káptalan ott levő tagjai sorban koccintottak a munkavezetőkkel.
A munkások pénzjutalmat, kenyeret, húst és bort kaptak.” (Dunántúli Hírlap, 1931.07.17.)
1931. szeptemberében teljesen elkészült a ház, mely a Jedlik Ányos utca 8-as számot kapta.
November elején Komondy Miklós nyitott cukrászdát a ház déli sarkán.
1935. októberében ifj. Boros József műszerész, lakatos nyit műhelyt a cukrászda helyén.
1931. decemberében egy fűszerüzlet is helyet kapott az épület északi sarkán, mely a Vaskakas nevet viselte.