19. sz. gyalogezred emlékműve


1927. november 13-án avatták fel a császári és királyi 19. gyalogezred hősi áldozatait megörökítő, Horváth Adorján által készített domborművet.

A 19-es gyalogezredet III. Károly császár 1734-ben állították fel. Az első világháborúban IV. Károly király ezrede volt, amelyben győri és veszprémi katonák teljesítettek szolgálatot. Az emlékművet az első világháborúban elesett 9731 hősi halott emlékére 1927 november 13-án avatták fel.

„A 19. gyalogezred hősi halottai emlékének megörökítésén Klempa Kálmán ny. ezredes elnöklésével bizottság fáradozik hosszabb idő óta. A gyalogezred mintegy tízezer halottjának emlékét fogja őrizni az a művészi kivitelű emléktábla, amelynek az elkészítését már megkezdték.
Az emléktáblát Horváth Adorján szobrászművész készíti, maga faragja is ki világos márványból. A gipszmodell elkészült már. Egy rohamjelenetet ábrázol. A zászlótartó kézéből kihullott lobogót átveszi a tiszt és új rohamra viszi csapatát az összerombolt ellenséges lövészárkon át. Az alakok eleven élettel örökítik meg a tervező művész gondolatát.
Az emléktábla három méteres nagyságú lesz, tehát a magas domborművű alakok majdnem életnagyságuak. A keretet és a föliratot Birkmayer János kőfaragó cég készíti.
Az őszi hónapokra készül el, amikor ünnepélyes keretek között helyezik el a székesegyház külső falán a Szent László-kápolna és a főfront közötti részen.”
(Győri Hírlap, 1926. 06. 03.)

Az emléktábla elhelyezése a Székesegyház falában. A felvételen balról jobbra: Klempa Kálmán, Müller Tivadar és Birkmayer János kőfaragó; az emelvényen Horváth Adorján szobrász a domborművet csigákkal felvonó munkásokkal. (fotó: Győri Egyházmegye)

„A domborművű emléket Horváth Adorján győri szobrász tervezte és készítetté el. A négy és félméter nagyságú, márványból készült emlékmű a világháború egyik, 1916.-i, Bródy melletti epizódját örökíti meg.
Közepén a hősi halált halt nemes Rech ezredes alakja látható, amint rohamra vezeti katonáit, mellette Kun zászlós, a jelenlegi soproni főügyész. A csatajelenet elevensége, alakjainak a legaprólékosabb részletekig való kifejező, pontos és plasztikus kidolgozása és beállítása művészeti tekintetben is elsőrendű alkotássá teszik a hatásos emlékművet. — Az emléktáblát a székesegyház falának külső oldalán helyezik el.”
(Dunántúli Hírlap, 1927. 10. 16.)

Tudósítás az avatásról a Felsődunántúli Hétfői Újság 1927. 11. 14-i számából
Koszorúk az emlékműnél. (Fotó: Jáki István, 1934.)
Egy iskola 3. osztályosai az emlékmű előtt. 1930-as évek. (Komondi Miklós gyűjteményéből)

A Székesegyház 2022-es felújításakor az emlékművet eltávolították, és a templom északi oldalára helyezték át.

Egy érdekesség: https://www.magyarkurir.hu/hirek/idokapszulat-emeltek-ki-gyori-szekesegyhaz-falabol

Tetszett a tartalom?

Támogsd az oldal szerkesztőit havi pár szár forintos összeggel. Ha csak 500 forinttal támogatna bennünket mindenki, aki ezt az üzenetet látja, akkor néhány nap alatt összejönne a szerkesztőség éves költségvetése.

TÁMOGATÁS

kozma.endre

Főszerkesztő // regigyor.hu

A Régi Győr nonprofit kezdeményezésként alakult meg 2010-ben. A oldal szerkesztői szabadidejükben gyűjtik, készítik napi szinten a tartalmakat.

You may also like

Szólj hozzá!

2 × öt =

Kozma Endre - főszerkesztő

Pro Urbe Győr díj

Pro Urbe Győr díj

„A város szeretete, múltjának ősi történelmi hagyományainak ápolása késztette a szerkesztőket az oldal létrehozásában. Mi győriek, akik itt születtünk, itt éljük le dolgos életünket ebben a városban, naponta látjuk a képek ábrázolta városrészeket. Nap, mint nap elmegyünk előttük, mellettük, de sokszor nem is veszünk tudomást róluk. Csak amikor a képeket nézegetjük, döbbenünk meg, és vesszük észre kincset érő értékeinket, az emberek alkotta régi és új remekműveket, és csodáljuk meg városunk szépségét.”

Ha tetszik a tartalom, támogasd a szerkesztők munkáját