A Nádor szálló Újvárosban
A Nádor szálló és kávéház Újvárosban, a Kossuth Lajos utca 7. sz. alatt volt, melyet 1930-ban lebontottak és helyére Iparos tanonciskola épült.
A Kossuth Lajos utca Újváros egyik legrégibb utcája, amely már évszázadokkal ezelőtt is a városrész úthálózatának gerincét képezte. Az 1703. évi újvárosi telekkönyv szerint öreg utca volt a neve. Később Fő utca. 1848-ban Március 15-e utcára változtatták az akkori Hosszú vagy Bécsi utcát. A szabadságharc leverése után ismét Fő utca 1892-ig, azóta viseli a mai nevét.
A Nádor beszállóvendéglő és kávéház a Fő utca 80. (Kossuth Lajos utca 7.) szám alatt állt.
Az „Ország Nádorához” címzett fogadót Walxhofer Ferdinánd vette át 1844. július 21-én. 1856-ban a tulajdonos bérlőt keresett az épületre. Ekkor a szállóban 26 szoba, két konyha, 50 lóra istállók, pince, két kút, többrendbeli kamrák álltak a vendégek rendelkezésére. A szórakozást a szállóval egybeépült kávéház, táncterem és több szobából álló, bormérővel felszerelt kisebb rendezvénytermek, konyha- és raktárhelyiségek tették lehetővé. Az épület nagy helyet foglalt el az ucában, fő tevékenységét a postakocsin érkező utasok elszállásolása mellett a vásárokra állatokkal, kocsikkal érkezők beszállásolása jelentette. A majorszerűen felépített, az utcafronton emeletes épület nagy udvart zárt körbe.
A vendéglő bérlője 1856 és 1878 között Rammeshoffer József volt.
A vendéglőt 1879-ben, valószínűleg csődeljárás miatt, árverés útján értékesítették.
1885-ben Frenreisz Antal, a marcaltői nagyvendéglő tulajdonosa megvásárolta az akkor Nádor-udvarnak nevezett beszálló vendéglőt a Kiss-Jankovics családtól. 1890-ben Horváth Gábor, 1891-től Németh Gábor a bérlő.
1896. szeptember.
„Kávéház megnyitás. Győrváros úri kávéházainak a száma a mai nappal megszaporodott.
Egy a minden igénynek megfelelő kávéházat rendezett be Gold B. József a Nádor szálloda bérlője, a szálloda földszinti helyiségében. A kávéház ünnepélyes megnyitása ma, vasárnap délután egy órakor lesz Lakatos Ferencz hírneves bandájának közreműködése mellett. Este ugyancsak Lakatos Ferencz produkálja magát. A kávéházat »Kossuth kávéház”-ra keresztelte el a tulajdonos. (Győri Hírlap, 1896. 09. 06.)
1902-től Kerstinger Frigyes, 1908-ban Rosta István, majd Tompa József a bérlő.
A világháború idején a szálló állapota olyan rossz lett, hogy katonai beszállásolás, illetve menekültek elhelyezésén kívül másra nem tudták használni. 1918-ban, miután a város megvásárolta az épületegyüttest, itt akarták felállítani a rokkantiskolát a háborúban súlyosan sérült katonák átképzésére, de a terv nem valósult meg.
1930-as lebontásáig szükséglakások voltak az egykori beszálló vendéglőben.
Győr Szabad Királyi Város 1929 februárjában az iparostanonc-iskola építési helyét Újvárosban a Nádor szálló helyén jelölte ki. Előbb elárverezték a romos épületet, majd megkezdődött a bontás.
1930. április 12-én kezdték meg az épület bontását, melyet májusban fejeztek be.
Helyén 1932. június 12-én avatták fel az iparos tanonciskolát.
A Nádor szállóról bővebben a Győri Szalon cikkében