Liszt Ferenc u. 1. az „ALSOKY-ház”
Az egyemeletes, három utcára néző, hatalmas épület Liszt Ferenc utcai kapujának zárókövén felirat olvasható: CURIA NOBILITATIS ANNO 1565.
A ház első ismert tulajdonosa Alsoky László deák, 1565-ben Győr vármegye jegyzője, később alispánja, akinek a háza beleesett az új bástyák építési vonalába és ezért lebontásra ítélték. Helyette kapta e ház telkét, a rajta álló földszintes épülettel amelyet az 1566-os tűzvész után emeletesre építtetett újjá. Még ebben az évben Miksa király a házat a nemesi kúriák kiváltságaival, adó és katonai beszállásolás alól való mentességgel ruházta fel. 1589-ben 2300 magyar forintért Földesy István magyar seregbíró vette meg. Leánya örökölte, az ő révén került a Semberger család tulajdonába. 1749-ben eladták 1200 rénes forintért és 50 forint kulcspénzért Payer Józsefnek majd a megyében birtokos Györgyi,- Lippay- és Gyapay családok tulajdonába került. A XIX. században átalakították, a földszintjén üzleteket alakítottak ki.
Ennek a háznak a pincéjében született Kossuth Lajos felesége: Meszlényi Terézia. Aznap, 1809. június 15-én kezdték a francia tüzérek ágyúzni Győrt s emiatt a vajúdó asszonyt a pincébe menekítették.
1955-ben a ház tatarozása során vakolatát leverték. Ekkor derült fény építésének történetére. Előkerültek az eredetileg földszintes ház utcai homlokzatán a reneszánsz ajtó és ablakpárkányok, az udvaron pedig, a később olasz reneszánsz ízlésben épült ház tornácívei és oszlopai. Varga István tervei szerint, Lakatos Kálmán által irányított helyreállítás során gondoskodtak arról hogy a toszkán oszlopok, noha a tornácot már régebben beépítették, most már láthatók maradjanak.
A házat 1982-84 között felújították, ekkor bontották ki az emeleti toszkán oszlopsort.
Felhasznált irodalom:
Jenei – Koppány: Magyar műemlékek – Győr, 1964
Jenei Ferenc: Régi győri házak, 1959
Győr, Panoráma útikönyv, 1974