Osztrák frontharcosok ünnepe Győrben.


1934 május 14-én a győri frontharcos ünnepségek vasárnapi programmjának pompás, napfényes idő kedvezett.

„Már a kora reggeli órákban, feltűntek az utcákon egyenruhás vendégeink csoportjai, az állomásra siettek vasúton érkezői társaik fogjadasára. Fél tíz órakor érkezett meg Bécs felől az osztrák Heimatschutz frontharcosait hozó vonat, akiket fogjadóbizottság üdvözölt a pályaudvaron.

A városház előtti tér szokatlan mozgalmas volt. A katonazenekar térzenéjének pattogó ütemeire motorkerékpárokon és autókon osztrák frontharcosok tisztelgő felvonulásra indultak a város utcáin. Végig a Baross-úton, Király-utcán az Erzsébet-téren át a Deák-utcára és onnan ismét a városház elé érkeztek a vendégek, ahonnan azután impozáns katonai menet alakzatokra fejlődve tábori misére indultak a Széchenyi-térre.

Tábori mise a Széchenyi-téren
Élőgally sátor alatt díszes tábori oltárt épitettek a Mária-szobor tövébe, ahonnan virágszirmú szőnyeg fut az előkelőségek részére fenntartott széksorok felé, ahol helyet foglalt felsőeőri Nagy Pál főispán, Szauter Ferenc dr. polgármester és Telbisz Miklós dr. vármegyei főjegyző, a törvényhatóságok képviselői, azután az Országos Frontharcos Szövetség elnöke, Takách-Tholvay József, ny. altábornagy, valamint az osztrák frontharcosok elnöke, Kefor ezredes és Hille Ferenc nyug. ezredes, a győri frontharcosok vezetője, továbbá a helyőrség tiszti küldöttsége.

A tábori misét négyszög alakban zárták be az egyenruhás frontharcos alakulatok: világos zöld egyenruhában az osztrák Heimatschutz csapata, a bécsi rendőrség frontharcosainak mélyzöldzubbonyos sorai, azután a győri frontharcosok és a hadirokkantak csoportjai. Mészáros tábori lelkész mondott misét, majd a szószékről magyar és német nyelven szólt a frontharcosokhoz. Istentisztelet után a főispán szemlét tartott a csapatok felett, azután a cserkészzenekar menetzenéjére a győri katonai emlékművekhez vonultak tisztelgésre a frontharcosok.

Ünnepség a Káptalandombon

A 19. gyalogezrednek a székesegyház falában elhelyezett emléktáblájánál megüsmlétlődött a felemelő ünnepség. (Győri Hírlap, 1934. 05. 15.)

A 19. gyalogezrednek a székesegyház falában elhelyezett emléktáblájánál” (Pesti Hírlap Képes Melléklete, 1934. 05. 16.)

Tetszett a tartalom?

Támogsd az oldal szerkesztőit havi pár szár forintos összeggel. Ha csak 500 forinttal támogatna bennünket mindenki, aki ezt az üzenetet látja, akkor néhány nap alatt összejönne a szerkesztőség éves költségvetése.

TÁMOGATÁS

kozma.endre

Főszerkesztő // regigyor.hu

A Régi Győr nonprofit kezdeményezésként alakult meg 2010-ben. A oldal szerkesztői szabadidejükben gyűjtik, készítik napi szinten a tartalmakat.

You may also like

Szólj hozzá!

tizennégy + 11 =

Kozma Endre - főszerkesztő

Pro Urbe Győr díj

Pro Urbe Győr díj

„A város szeretete, múltjának ősi történelmi hagyományainak ápolása késztette a szerkesztőket az oldal létrehozásában. Mi győriek, akik itt születtünk, itt éljük le dolgos életünket ebben a városban, naponta látjuk a képek ábrázolta városrészeket. Nap, mint nap elmegyünk előttük, mellettük, de sokszor nem is veszünk tudomást róluk. Csak amikor a képeket nézegetjük, döbbenünk meg, és vesszük észre kincset érő értékeinket, az emberek alkotta régi és új remekműveket, és csodáljuk meg városunk szépségét.”

Ha tetszik a tartalom, támogasd a szerkesztők munkáját