Tornaünnep az ETO-pályán 1942-ben
1942. május 17-én, tartották meg győri népiskolák tornaünnepségét az ETO-sporttelepén.
Az ünnepség napján, délután 2 órától, a Royal szállótól különjáratú autóbuszok szállították a nagyérdeműt a vagongyári ETO-pályához. A tribünre 80-, ülőhelyre 50-, állóhelyre 40 fillér volt a belépőjegy ára.
A tizennyolcadik alkalommal megrendezett tornaünnepről így írt a Győri Nemzeti Hírlap, 1942. 05. 20-i száma:
„Virágos kertté varázsolódott az ETO-sportpálya
Kétezer gyermekajkról röppent a fohász vasárnap délelőtt a felhős égboltozat felé, hogy a jó Isten délutánra kergesse szét az esőt hozó fellegeket. És a győri népiskolák vasárnap délutáni sport- és torna-ünnepségén, az ETO sportpályára derűs napfény áradt. A játéktér virágos kertté változott. Kétezer emberbimbó: fiú és leány, mind csupa elemi iskolás gyerek vonult fel, hogy szüleik és a gyermekbarátok örömére bemutassák sportos tornaügyességüket.
Már a bevezető felvonulás festői szépségű volt. Kétezer kedvesen büszke tartású magyar fej fordult a csillogó szemű szülők felé és négyezer kar lendült, mint virágszál s négyezer csupa izom lábacska léptei alatt süppedt a játéktér. Megdobbant mindnyájunk szive, az ígéretes új nemzedék, a mi magyar fajtánk új hajtásai láttára.
Az élményesen szépséges műsor mindenik számát a m. kir. 16. honvéd gyalogezred zenekara kísérte fáradhatatlan lendülettel.
Az első nagy tapsot a gyárvárosi áll. népiskola I-II. osztálya apró művészeinek játékos tornája kapta, amelyet bizonyára nagy fáradsággal tanitottak be Nagy Margit és Rendessy Adrienna tanítónők.
A tapsos elismerést ugyancsak kiérdemelte Szijj Jolán okl. testnevelési tanár, evangélikus tanítónő, aki az újvárosi ev. népiskola III. osztálya tanulóinak énekkel kisért pompás tornajátékát mutatta be.
Nagyszerű látványosság volt a zenés közös szabadgyakorlat, Greschner Dezső áll. tanító, az ünnepség főrendezője vezényletével.
Egységesek, hibamentesek voltak a gyorsütemű változások. Ritkaságszámba menő. Kétezer elemi iskolás gyermeknél szinte csoda.
Greschnernek: egyes!
Bájos, kedves, gyönyörködtető volt a gyárvárosi áll. népiskola VIII. osztálya leánytanulóinak gráciás zenés labdajátéka, amelyet a zsúfolt tribün hosszas tapssal honorált, külön is ünnepelve Németh Ferencné tanítónőt, a bemutatót.
Síkfutás, staféta, távolugrás után a műsor legszebb száma következett: a nádorvárosi állami népiskola táncbemutatója, huszon négy magyarruhás, csupa szép leánykával, Fabriczy tanítónő vezetésével. Élmény volt. Dübörgött is a taps s újrázni kellett.
A belvárosi r. kat. fiúiskola „Nyúl és a farkas”-játék bemutatója derűbe ringatott. Elismerő tapsot kapott az ötletes Fazekas István tanító.
A műsor befejező részében bámulatos „gulabemutató” volt. A győrszigeti áll., a győrrévfalui áll., a Szent László győrnádorvárosi r. kat. és a győrújvárosi rom. kat. népiskolák legügyesebb növendékei közül toborzott „művészegyüttes” sok-sok tapsot kapott. Illés, Helebrand, Németh István, Bokor István, Keller Jenő, Czigány Béla és Wiertl Béla tanítók osztozkodtak a nagy sikerben.
Műsor után a versenydíjakal osztotta ki dicsérő szavakkal a kedves polgármesterné néni és a tanfelügyelő bácsi és „versenyen kivül” őszinte elismerésben részesült Greschner Dezső áll. tanító, az ünnepség főrendezője, — mindenkitől az élményes, szép vasárnap délutánért.”
Az idézett újságcikk a Dr. Kovács Pál Könyvtár és Közösségi Tér digitalizált dokumentumában található.