Akkumulátoros mozdony a győri Vagongyárból.


1914. januárjában a Vagongyár saját részre egy akkumulátoros villanymozdony gyártásába kezdett a telephelyi tolatások céljára.

Dr. Lovász György „A győri vasúti járműgyártás 80 éve” (megjelent 2022) című Szécsey Istvánnal közösen írt könyve I. kötetének 333.oldalán  ezt írja :

„Egy 1914. január 26-i határozat értelmében a gyár saját részére egy akkumulátoros villanymozdony gyártásába kezdett a telephelyi tolatások céljára. A mozdony gyártását a kerek 700-as rendelési számon kezdték meg és a 18862-es gyártási számmal készült el. A mozdony 3500 mm tengelytávolsággal, 5770 mm alvázhosszal és 7000 mm ütközők közötti hosszal épült. Látható, hogy a tervezésnél a mozdony ütközők közötti hosszának választottak kerek számértéket, ami a vasúti vontatott jármű szerkesztésnél egyébként nem jellemző. A 2 tengelyes mozdonyt két villanymotor hajtotta és Ackley kézifékkel szerelték fel. Szolgálati tömegét 19 tonnára tervezték, végül mérlegelt szolgálati tömege 18862 kg-ra adódott. 100 tonna elegymozgatásra volt alkalmas.”

Az akkumulátoros mozdony gyári képe az adatokkal.
Az ordrékönyv illetékes oldala Szabó János jóvoltából.

A mozdonyt később a Mosonmagyaróvári Timföldgyár részére értékesítették és azt a Ganz és Társa újította fel 1936-ban.

Dr. Lovász György hivatkozik Villányi György: A  magyar mozdonygyártás nagykönyve című MMKM-nél ugyancsak 2022-ben megjelent könyvére, a 188. oldal tetejére:

„1936-ban készült a Bauxitipari Rt. mosonmagyaróvári timföldgyárának motormozdonya. Ez a 17,5 t. tömegű kéttengelyes közép vezetőállásos „béka” mozdony egy akkumulátoros mozdony járműszerkezeti részeinek felhasználásával készült. A mozdonyt egy IVJmR130 típusú, 35 kW (48 lóerő) teljesítményű Jendrassik rendszerű dízelmotor hajtotta négyfokozatú sebességváltó útján.”

Köszönet Szabó Jánosnak a Rába Járműipari Holding Nyrt. / Rába Automotive Holding Plc. Technológiai Centrum nyugdíjas tárlatvezető és archívumkezelőjének.

Címkék: ,

Tetszett a tartalom?

Támogsd az oldal szerkesztőit havi pár szár forintos összeggel. Ha csak 500 forinttal támogatna bennünket mindenki, aki ezt az üzenetet látja, akkor néhány nap alatt összejönne a szerkesztőség éves költségvetése.

TÁMOGATÁS

kozma.endre

Főszerkesztő // regigyor.hu

A Régi Győr nonprofit kezdeményezésként alakult meg 2010-ben. A oldal szerkesztői szabadidejükben gyűjtik, készítik napi szinten a tartalmakat.

You may also like

Szólj hozzá!

19 − tizenegy =

Kozma Endre - főszerkesztő

Pro Urbe Győr díj

Pro Urbe Győr díj

„A város szeretete, múltjának ősi történelmi hagyományainak ápolása késztette a szerkesztőket az oldal létrehozásában. Mi győriek, akik itt születtünk, itt éljük le dolgos életünket ebben a városban, naponta látjuk a képek ábrázolta városrészeket. Nap, mint nap elmegyünk előttük, mellettük, de sokszor nem is veszünk tudomást róluk. Csak amikor a képeket nézegetjük, döbbenünk meg, és vesszük észre kincset érő értékeinket, az emberek alkotta régi és új remekműveket, és csodáljuk meg városunk szépségét.”

Ha tetszik a tartalom, támogasd a szerkesztők munkáját